František Vrbka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O českém politikovi a poslanci ČNR za ČSL pojednává článek František Vrbka (politik).
František Vrbka
Datum narození 15. července 1924
Místo narození Bystřice nad Pernštejnem
Datum úmrtí 23. března 1943 (ve věku 18 let)
Místo úmrtí Praha

František Vrbka (15. července 1924, Bystřice nad Pernštejnem – asi 23. března 1943, Praha) byl československý voják a příslušník výsadku Bronse.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. července 1924 v Bystřici nad Pernštejnem. Otec František byl ředitelem Berního úřadu, matka Libuše, za svobodna Myslíková byla v domácnosti. Měl jednu sestru.

V Bystřici n./ P. absolvoval obecnou školu a dva roky školy měšťanské. Poté nastoupil na reálné gymnázium v Novém Městě na Moravě, ve studiích pokračoval po přestěhování se v roce 1939 v Prostějově.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

Po okupaci se pokusil přejít v prosinci 1939 hranice na Slovensko, byl však zadržen a vrácen zpět. Podařilo se mu to až v lednu 1940. Přes slovensko-maďarskou hranici přecházel celkem pětkrát (čtyřikrát byl Maďary zadržen, krátce vězněn a poté vrácen na Slovensko). Po úspěšném pokusu se přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko a Turecko dostal do Francie. Po prezentaci byl 8. května 1940 zařazen k dělostřelectvu. Bojů o Francii se nezúčastnil.

7. července 1940, po příjezdu do Anglie byl znovu zařazen k dělostřelectvu. Po absolvování československé školy v červnu 1941 získal maturitu, na podzim absolvoval poddůstojnickou školu. V dubnu 1942 dokončil důstojnickou školu. Od srpna 1942 zahájil výcvik v kurzech pro zvláštní úkoly. Do 15. února 1943 absolvoval střelecký a konspirační kurz, parakurz, dále potom zdokonalovací kurzy v konspiraci a střelectví a kurz šifrovací. 1. února 1943 byl povýšen na četaře aspiranta. Po ukončení výcviku byl zařazen do paravýsadku Bronse.

Nasazení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Operace Bronse.

14. března odstartoval spolu s příslušníky operace na výsadek v protektorátu. Po neúspěšném pokusu o vysazení se letoun vracel zpět na základnu. Nad Mnichovem byl ale zasažen protileteckou palbou. Byl jediný, kdo pád letounu přežil. Těžce zraněného ho, po identifikaci Čurdou a Srazilem, převezli do lazaretu SS v Praze-Podolí, kde přes veškerou péči, která mu jako důležitému zajatci byla poskytnuta, zemřel 23. března 1943 ve večerních hodinách, aniž cokoliv při pokusech o výslech prozradil. Pochován byl do hromadného hrobu v Praze-Ďáblicích.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska s jeho jménem byla umístěna na památníku postaveném skauty v Bystřici pod Hostýnem a dále na Základní škole v Prostějově a také v prostorách prostějovské radnice.

V prosinci 1945 byl in memoriam povýšen do hodnosti poručíka dělostřelectva.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]