František Vrbka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O českém politikovi a poslanci ČNR za ČSL pojednává článek František Vrbka (politik).
František Vrbka
Narození 15. července 1924
Bystřice nad Pernštejnem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 23. března 1943 (ve věku 18 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbení Ďáblický hřbitov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Vrbka (15. července 1924, Bystřice nad Pernštejnem – asi 23. března 1943, Praha) byl československý voják a příslušník výsadku Bronse.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. července 1924 v Bystřici nad Pernštejnem. Otec František byl ředitelem Berního úřadu, matka Libuše, za svobodna Myslíková byla v domácnosti. Měl jednu sestru.

V Bystřici n./ P. absolvoval obecnou školu a dva roky školy měšťanské. Poté nastoupil na reálné gymnázium v Novém Městě na Moravě, ve studiích pokračoval po přestěhování se v roce 1939 v Prostějově, ale školu nedokončil, protože se rozhodl emigrovat.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

Po okupaci se pokusil přejít v prosinci 1939 hranice na Slovensko, byl však zadržen a vrácen zpět. Podařilo se mu to až v lednu 1940. Přes slovensko-maďarskou hranici přecházel celkem pětkrát (čtyřikrát byl Maďary zadržen, krátce vězněn a poté vrácen na Slovensko). Po úspěšném pokusu se přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko a Turecko dostal do Francie. Po prezentaci byl 8. května 1940 zařazen k dělostřelectvu. Bojů o Francii se nezúčastnil.

7. července 1940, po příjezdu do Anglie byl znovu zařazen k dělostřelectvu. Absolvoval exilovou Československou státní střední školu ve Whitchurchi a 30. května 1941 úspěšně odmaturoval.[1] Na podzim absolvoval poddůstojnickou školu. V dubnu 1942 dokončil důstojnickou školu. Od srpna 1942 zahájil výcvik v kurzech pro zvláštní úkoly. Do 15. února 1943 absolvoval střelecký a konspirační kurz, parakurz, dále potom zdokonalovací kurzy v konspiraci a střelectví a kurz šifrovací. 1. února 1943 byl povýšen na četaře aspiranta. Po ukončení výcviku byl zařazen do paravýsadku Bronse.

Nasazení[editovat | editovat zdroj]

V noci ze 14. na 15. března roku 1943 byla v oblasti Mnichova sestřelena dvě letadla se členy paraskupin IRIDIUM a BRONSE, zahynulo celkem sedum československých parašutistů. Na letiště Tempford se vrátil pouze třetí letoun se skupinou MERCURY.[2] Vrbka byl jediný, kdo pád letounu přežil. Těžce zraněného ho, po identifikaci Čurdou a Srazilem, převezli do lazaretu SS v Praze-Podolí, kde přes veškerou péči, která mu jako důležitému zajatci byla poskytnuta, zemřel 23. března 1943 ve večerních hodinách, aniž cokoliv při pokusech o výslech prozradil. Pochován byl do hromadného hrobu v Praze-Ďáblicích.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska s jeho jménem byla umístěna na památníku postaveném skauty v Bystřici pod Hostýnem a dále na Základní škole v Prostějově a také v prostorách prostějovské radnice.

V prosinci 1945 byl in memoriam povýšen do hodnosti poručíka dělostřelectva.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACHALA, Jan. Bratři ve zbrani. Sourozenci Pollakovi v řadách československé zahraniční armády na Západě. Paměť a dějiny [online]. ÚSTR, 2011. Čís. 4, s. 27. Dostupné online. 
  2. Klub vojenské historie Tommy & Yankee z.s.,

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]