Lány (Lednicko-valtický areál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lány
lovecký zámeček Lány (2011)
Základní informace
Sloh empírový
Architekt Josef Hardtmuth
Výstavba 18101812
Stavebník Jan I. z Lichtenštejna
Současný majitel soukromý majitel
Další majitelé Lichtenštejnové
Poloha
Adresa Obora Soutok, Břeclav, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
zámeček Lány
zámeček Lány
zámeček Lány, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 25379/7-1161 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovecký zámeček Lány je nejjižnější salet Lednicko-valtického areálu. Stojí na katastru Břeclavioboře Soutok, v lužních lesích nivy Moravy a Dyje, necelý kilometr od hranice s Rakouskem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámeček nechal postavit v letech 1810-1812 kníže Jan I. z Lichtenštejna a jeho realizací byl pověřen Josef Hardtmuth. V 60. letech 19. století pak okolo zámku vznikla obora, ve které Lichtenštejnové chovali jeleny a daňky. Po roce 1945 se zámek ocitl v hraničním pásmu se zákazem vstupu a byl zpustošen armádou. V současné době je rekonstruovaný zámeček v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se patrovou budovu vystavěnou v duchu empíru na půdorysu obdélníka. Jednoduché střízlivé výzdobě vévodí půlkruhový pavilon s pilíři na jihozápadní straně.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Lokalita je dostupná z Břeclavi nebo Lanžhota několika asfaltovými cestami (vjezd motorových vozidel jen na povolení), vede sem Břeclavská cyklostezka a NS Pohansko, která vede i okolo zámečku Pohansko a stejnojmennou archeologickou lokalitou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-27]. Identifikátor záznamu 136487 : Zámek - zámeček Lány. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]