Dům U Šeniglů (Telč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dům U Šeniglů
Dům U Šeniglů
Dům U Šeniglů
Základní informace
Sloh gotika, renesance, rokoko, klasicismus
Výstavba 14. století
Přestavba 16. století, 18.-19. století
Poloha
Adresa náměstí Zachariáše z Hradce 11, Telč, ČeskoČesko Česko
Ulice náměstí Zachariáše z Hradce
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 17008/7-5249 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Šeniglů zvaný také Dům zednického mistra Vlacha je historický měšťanský dům stojící ve Vnitřním Městě Telče, na náměstí Zachariáše z Hradce, číslo popisné 11. Dům má status kulturní památky České republiky[1] a je součástí zdejší městské památkové rezervace, zapsané od roku 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dům vznikl při založení města v polovině 14. století, případné starší osídlení není známo. Jeho velice úzká gotická parcela ležící v jihozápadní části náměstí byla původně zastavěna zřejmě jen dřevěným domem, přestavěným v pozdní gotice do kamene (dochovány úseky obvodových zdí). Po zničujícím požáru města v roce 1530 byl dům celkově přestavěn v renesančním slohu. K dalším dílčím úpravám došlo koncem 18. století, kdy byla také původní sgrafitová omítka přetažena hladkou omítkou s rokokovým dekorem. Ve stejném období byl přestavován i sousední dům č. p. 12, který byl dokonce roku 1778 prodán ve veřejné dražbě z důvodu havarijního stavu hrozícího zřícením. Průčelí domu č. p. 11 bylo následně upravováno také v klasicistním slohu na počátku 19. století.

Nejstarším známým majitelem domu byl Nydl Postřihač, zřejmě soukeník. Další vlastníci se střídali, lze mezi nimi nalézt zedníky, krejčího, ševce, porybného i řemenáře. Významným majitelem byl po roce 1590 italský zednický mistr Giovanni, zvaný Jan Vlach, po kterém je dům také nazýván. Jednalo se o příslušníka četné italské stavitelské družiny, která působila při renesanční přestavbě Telče.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je přízemí domu využíváno k prodeji suvenýrů a dárkových předmětů[2]. Prostory v patře slouží zčásti jako penzion[3], zadní část je využívána jako soukromý byt. Dům nyní nese jméno podle současných majitelů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 17008/7-5249 - MĚŠŤANSKÝ DŮM Národní památkový ústav
  2. Dárkové zboží U Šeniglů FB stránka obchodu
  3. Ubytování v Telči na náměstí č.p. 11 stránky současného majitele domu a penzionu