Max Fleischer (architekt)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Max Fleischer
Max Fleischer
Max Fleischer
Narození 29. března 1841
Prostějov
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 8. prosince 1905 (ve věku 64 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení Old Jewish Cemetery
Povolání architekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Max Fleischer (29. března 1841, Prostějov - 8. prosince 1905, Vídeň) byl rakouský židovský architekt.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nejprve studoval na „Technické univerzitě“ ve Vídni a v roce 1863 přestoupil na tamní „Akademii výtvarných umění“. Zde studoval u Augusta Sicarda von Sicardsburg (1813-1868) a Eduarda van der Nülla (1812-1868). Po ukončení školy nastoupil Fleischer do architektonické kanceláře Friedrich von Schmidta (1825-1891), který projektoval novou vídeňskou radnici a tak se tedy Fleischer zúčastnil také na projektu radnice.

V roce 1887 se osamostatnil. Byl znám jako projektant tří gotických synagog ve Vídni a také židovských modliteben v gotickém slohu v Českých Budějovicích a Pelhřimově. Vytvořil také modlitebny v jiném slohu v Břeclavi, Kremži a Mikulově. Často vybíral gotické motivy do městských staveb kvůli propagaci židovství. Dalšími jeho díly byly také náhrobky pro Adolfa Fischhofa (1816-1893) a Salomona Sulzera (Loewy) (1804-1890).

Architekt Johann Miedel (1860–1945) byl ve své tvorbě stavitelem synagog, který byl ovlivněn právě Maxem Fleischerem. Miedel proto také dokončil některé Fleischerovy práce i některé ještě nezahájené, jako např. obřadní síň na židovském hřbitově v Brně a po Fleischerovy smrti převzal i jeho ateliér.

Dne 20. listopadu 2008 byla pro vzpomínku a na jeho počest odhalena v 7. vídeňském okrese v ulici „Neustiftgasse 64“ pamětní deska.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Max Fleischer na německé Wikipedii.

  1. Onlineauftritt Juden in Krems Robert Streibel: Die Synagoge Krems - Ein Bauwerk des Architekten Max Fleischer, PPP 2008.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Max Fleischer (architekt)

  • Bob Martens: Virtuelle Rekonstruktion dreier Synagogen von Max Fleischer in Wien. In: David. Heft Nr. 74, September 2007 [1]
  • Niessner, Georg; Schilling, Peter: Virtuelle Rekonstruktion dreier Synagogen in Wien von Max Fleischer. Schmalzhofgasse 3, Wien VI, Neudeggergasse 12, Wien VIII, Müllnergasse 21, Wien IX. Dipl.-Arb. Wien 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]