Kladná Žilín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kladná-Žilín
KladnaZilin.jpg
Lokalita
Charakter vesnice
Obec Luhačovice
Okres Zlín
Kraj Zlínský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 209 (2011)[1]
Katastrální území Kladná Žilín (8,28 km²)
PSČ 763 26
Počet domů 118 (2011)[1]
Kladná-Žilín
Kladná-Žilín
Další údaje
Kód části obce 64947
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kladná Žilín je od roku 1976 místní částí města Luhačovic a také jeho katastrální území (dříve pod názvem Kladná-Žilín[2]). Od Luhačovic se nachází cca 5 km východně na rozhraní nádherné přírody Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Vesnice má rozlohu 828,3 ha a počet obyvatel je asi 218. V současnosti nemá plynovod a místní hostinec je v provozu jen občas.

Historie a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Své jméno obec získala po dvou zakladatelích, Kládovi a Žílovi. Původně se jednalo o dvě menší vesnice se jmény Kladná a Žilín. Původní lokace Kladné je jiná než dnešní. V minulosti byla totiž Kladná napadena a vypálena Tatary. Obyvatelé Kladné se přestěhovali do blízkosti Žilína a tak vznikla Kladná-Žilín. Do nedávna se jméno obce psalo s pomlčkou, protože se historicky jedná o dvě samostatné obce, dnes se již na historii nebere ohled a jméno se píše i bez pomlčky. Hranice mezi oběma částmi je dodnes známá. Část Žilína je v současnosti větší a je v ní bývalé smíšené zboží s hostincem a betonovým pláckem. Smíšené zboží je již delší dobu uzavřeno a hostinec neustále mění provozovatele. Je zde také vzácně dochovaný vodní mlýn s roubenými omítnutými stěnami a sedlovou střechou, s původním selským nábytkem a zařízením, zachovalá strojovna s vodním kolem, kuchyň s původními kamny, světnice s originální pecí. K mlýnu náleží kovárna, hospodářský objekt dříve využívaný ke skladování zemědělských plodin a chování domácích zvířat. Tento vodní mlýn byl postaven na konci 18. století. V části Kladné je kaple, hasičská zbrojnice a na Dolině obchod se smíšeným zbožím. Na okraji Kladné bývalo travnaté hřiště a taneční kolo, v minulých letech bylo taneční kolo zrušeno a hřiště zmenšeno na polovinu. Na druhé polovině byl vystavěn areál využívaný ke sportu a společenským akcím. V lese nad vesnicí je kladenská přehrada, dříve oblíbené místo pro lov raků a ke koupání či v zimě k bruslení.

V obci funguje knihovna, společenský život udržují zejména hasiči a spolek „Holky v akci“.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů - postavena v letech 1995-1997, každý pátek je zde sloužena mše svatá
  • Vodní mlýn čp. 84
  • Zvonička - náves, při čp. 6
  • Socha svatého Jana Nepomuckého

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Změny názvů katastrálních území [online]. Český statistický úřad, rev. 2017-05-24 [cit. 2017-05-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]