Marie Restituta Kafková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bl. Marie Restituta Kafková
SisterRestituta.jpg
mučednice
Datum narození 1. května 1894
Místo narození Husovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 30. března 1943 (ve věku 48 let)
Místo úmrtí Vídeň
RakouskoRakousko Rakousko
Svátek 29. října
Místo pohřbení Wiener Zentralfriedhof
Blahořečena 21. června 1998 (Jan Pavel II.)
Úřady řeholnice
Uctívána církvemi Římskokatolická církev

Blahoslavená Marie Restituta Kafková SFCC (roz. jako Helena Kafková; 1. května 1894 Husovice[1]30. března 1943 Vídeň) byla rakouská řeholnice a mučednice moravského původu, oběť nacistického teroru. Katolická církev ji prohlásila za blahoslavenou, svátek má 29. října.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1896 se celá její rodina přestěhovala do Vídně, kde Helena posléze vstoupila do kongregace Sester františkánek křesťanské lásky (Sorores Franciscanae a Caritate Christiana, lidově hartmannky) a přijala řeholní jméno Marie Restituta. Byla vynikající zdravotní sestrou, působila nejprve na operačním sále řádové nemocnice v Mödlingu a posléze v řádové nemocnici ve Vídni jako vrchní sestra a pravá ruka primáře Stöhra. Její spolupracovníci a pacienti jí přezdívali „sestra Resoluta“. Byla hluboce zbožná, asketismus ve věci stravování jí však byl cizí, díky bohaté konzumaci pivaguláše trpěla nadváhou.[2] (Dlužno ovšem říci, že jako sálová sestra silnou postavu potřebovala, aby byla v případě potřeby schopna při operaci udržet pacienta.)

Po anšlusu Rakouska se sestra Marie Restituta několikrát dostala do střetu s nacistickými orgány, poprvé když odmítla jejich příkaz odstranit z prostor nemocnice krucifixy. 18. února 1942 byla přímo na operačním sále zatčena a obviněna z šíření protinacistických materiálů. 29. října 1942 byla odsouzena k smrti a 30. března 1943 sťata gilotinou.

Katolická církev zahájila beatifikační proces sestry Marie Restituty v listopadu 1988, 21. června 1998 byla prohlášena za blahoslavenou. Brněnskávídeňská diecéze slaví její svátek 29. října, v den jejího odsouzení.

Jméno bl. Marie Restituty dnes nese park v Brně-Husovicích (Park Marie Restituty) a ulice u nemocnice v Mödlingu (Schwester-Maria-Restituta-Gasse).

Brněnské Divadlo Feste v roce 2009 nastudovalo divadelní hru Marie Restituta – Nemocnice na kraji říše, která je inspirovaná osudem Marie Restituty.[3] Uvedlo ji jako páté představení cyklu Identita, což je cyklus původních her o hledání identity jedince i národa.[4]

Při návštěvě papeže Benedikta XVI. v ČR v září 2009 se objevily spekulace, že by Marie Restituta mohla být brzy svatořečena.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. http://brno.idnes.cz/marie-restituta-by-se-dozila-sta-let-d71-/brno-zpravy.aspx?c=A140430_2061079_brno-zpravy_daj
  3. http://www.divadlofeste.cz/marie-restituta/
  4. http://www.christnet.eu/magazin/zprava.asp?zprava=17739
  5. Papež se chystá rozšířit řady světců – ČT24.cz, 2. 10. 2009

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]