Petr Parma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Parma
Petr Parma v roce 2018
Petr Parma v roce 2018
Narození 24. srpna 1954 (66 let)
Uherské Hradiště
Bydliště Praha 4
Povolání

Psychoterapeut Supevizor terapie

VŠ pegagog
Manžel(ka)

Bc. Eva Parmová (2010-2019)

Simona Parmová (1999-2009)
Web http://psychopraha.eu/ http://isystemic.eu/ http://sex.systemic.cz/ https://www.extima.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Parma (* 24. srpna 1954) je český psychoterapeut, kouč, supervizor systemické a rodinné terapie, manželských a rodinných poradců a systemického koučování. Stál u zrodu koučování v Československu[1], založil školu systemického koučingu, podobně jako se podílel na rozvoji systemické psychologie a systemické terapie v teorii, praxi i vysokoškolské výuce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Stručná charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a do roku 1992 žil a pracoval v Uherském Hradišti. Poté střídavě v Uherském Hradišti a Praze, kam se v roce 1997 přemístil natrvalo. Dnes žije v Praze 4, ale do Uherského Hradiště jezdí za rodinou a každé dva roky pořádat konference O sexualitě a partnerských vztazích (viz v textu níže).

První profesionální zkušenosti získával při tvorbě a realizaci projektu psychoterapie dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí v pedagogicko-psychologické poradně (společně s Petrem Kulišťákem). Pokračoval téměř desetiletím v manželské a předmanželské poradně, kde společně s Františkem Peřinou realizoval několik výzkumných projektů a publikoval odborné články. Od roku 1993 je plně v soukromé praxi (psychologické poradenství a diagnostika, systemická terapie a koučování), poté spoluzaložil psychologicko-poradenskou společnost Extima[2] a několik společností, například Institut systemického koučování[3] a Institut systemických studií.[4]

Do roku 2017 praktikoval ve své soukromé poradně,[5] působí ve svých firmách[3][4], je externím učitelem na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze [6] a členem Komise pro obhajobu doktorských dizertačních prací Fakulty informatiky a statistiky VŠE Praha. Působil jako supervizor a lektor v systemických institutech, jako supervizor rodinné a systemické terapie a supervidoval v manželském a rodinném poradenství. V roce 2018 odešel do důchodu a uvolnil místa svým bývalým studentům a pokračovatelům. Dnes se věnuje téměř výhradně své psychoterapeutické poradně, studentům a podobně postiženým přátelům... ;)

Profesní vývoj[editovat | editovat zdroj]

Studoval na Pedagogické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, poté na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, absolvoval Institute fur Systemiche Studien Hamburg, Institut M. H. Ericksona v Brně a další specializace získal v celé řadě výcviků a kurzů.

Svoji praxi zahájil na samotném začátku osmdesátých let. Vedle své hlavní práce se intenzivně věnoval přednáškové činnosti v rámci tehdejší Socialistické akademie, především sexuální výchově a výchově k manželství a rodičovství na školách a ve společenských organizacích. Po krátké době dostal i do hospodářských organizací, podniků a závodů. A tak už od počátku své kariéry uplatňoval své poznatky z pedagogiky, psychologie a psychoterapie jak v poradnách, tak ve firmách. Toto spojení významně ovlivnilo jeho profesní vývoj. Když se začátkem devadesátých let seznámil se systemickým přístupem, radikálním konstruktivismem a dalšími postmodernistickými teoriemi, našel, co již dlouho hledal. Od té doby se součástí jeho profesní charakteristiky natrvalo stalo slovo "systemika".

V roce 1993, krátce po zahájení své soukromé praxe, se spojil s Jaroslavem Seifertem (společnost JASEKA) právě v době, kdy se ve světě rozvíjel nový přístup k rozvoji a vedení lidí (zpočátku především ve firmách) – koučování. Systemika v sobě principy a základní postupy koučování přirozeně obsahovala a tak se zrodilo systemické koučování. Nějakou dobu rozvíjel koučování (sám koučoval i dělal vzdělávací výcviky v koučování) pod společností JASEKA, aby se poté osamostatnil a začal rozvíjet vlastní školu systemického koučování. A protože se už téměř patnáct let pohyboval jak v psychoterapii a poradenství, tak ve firmách, začal rozvíjet také vlastní školu systemické terapie.

Konference O sexualitě a partnerských vztazích[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1983 se podílel po boku Františka Peřiny na organizaci mezinárodních vědeckých konferencí O sexualitě a partnerských vztazích. Od roku 1990 byl jejich hlavním organizátorem a vede vědecký výbor konferencí, v němž působí Radim Uzel, Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. Konference [7] jsou typické tím, že kromě vědeckého obsahu se zaměřují na humor v sexualitě a partnerských vztazích a probíhají "méně formálně", než je zvykem…


Vědecký výbor konferencí, červen 2017


Vědecký výbor "veselých konferencí" (zleva Petr Parma, Radim Uzel, Petr Weiss a Jaroslav ZvěřinaA vědecký výbor konference po dvou letech - v červnu 2019:


Publikace (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • Petr Parma, Radim Uzel a kol.: Sex a lidské vztahy humorně i vážně, SPRSV 1997
  • Umění koučovat, Alfa 2006

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PODHAJSKÁ, Barbora. Koučing [online]. Olomouc: Filosofická fakulta Univerzity Palackého, 2010 [cit. 2016-06-19]. Dostupné online. 
  2. http://extima.eu
  3. a b http://isystemic.eu/coach/index.htm
  4. a b http://isystemic.eu/study/index.htm
  5. http://ppsycho.eu/
  6. http://kps.ff.cuni.cz/cs/ustavkatedra/o-katedre/
  7. http://sex.systemic.cz/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference k systemickému koučování

Citace v akademických publikacích

Reference k psychoterapii