Kostel Navštívení Panny Marie (Lomnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Navštívení Panny Marie
v Lomnici
Kostel Navštívení Panny Marie
Kostel Navštívení Panny Marie
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-venkov
Obec Lomnice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát tišnovský
Farnost Lomnice u Tišnova
Datum posvěcení 1755
Odkazy
Kód památky 23129/7-525 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér

Kostel Navštívení Panny Marie je římskokatolický chrám v městysu Lomnice v okrese Brno-venkov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Je farním kostelem lomnické farnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na výstavbě nového kostela začal hrabě František Gabriel Serényi, který měl jako majitel lomnického panství patronátní právo nad tamní farou, s níž bylo počítáno od roku 1668. Původní středověký kostel, který byl nahrazen novým, stál v místech mariánského sloupu a okolo něj byl hřbitov obehnaný zdí. Asi od druhé poloviny 16. století sloužil evangelíkům.

Po bitvě na Bílé hoře byla v Lomnici obnovena katolická duchovní správa a v roce 1650 vídeňský biskup Filip Friedrich hrabě Breuner dal kostelu nové vysvěcení, při němž získal kostel patrocinium sv. Víta a sv. Jana Křtitele. Na konci 60. let 17. století se nacházel ve špatném stavu, ke kterému přispěla i třicetiletá válka. Chrám také nedostačoval kapacitou pro lomnické obyvatele, kterých stále přibývalo.

Ve starém kostele se nacházela socha trůnící Panny Marie s dítětem (Madona z Lomnice), která pocházela z poloviny 13. století a byla přenesena do chrámu nového. Protože byl kostel v nešťastném stavu a byl malý, byl zbourán. Vedle nového kostela měla být postavena fara a na druhé straně špitál, ale k jeho stavbě nedošlo. Na památku starého kostela a hřbitova který byl okolo něj, byl na jejich místě postaven mariánský sloup. Plocha bývalého hřbitova je vydlážděna mramorovou dlažbou.

Hrabě Serényi požádal olomouckého biskupa Karla z Liechtensteina-Castelkornu, aby mu dal svolení k výstavbě nového chrámu a Mariánského sloupu, už 22. listopadu 1668 a 14. března 1669 dostal svolení. Kostel má výšku 26 sáhů a šířku 6 sáhů a je vybaven dvěma věžemi. K položení základního kamene chrámu, který se konal v úterý po svatodušní neděli 8. června 1669, pozval hrabě opata premonstrátského kláštera v Zábrdovicích Gottfrieda Olenia. Hrabě František Gabriel Serényi se dostavění chrámu nedožil, dohlížel na ně jeho bratr Jan Karel. Kostel byl roku 1682 benedikován, opět opatem Oleniem, úplně dokončený byl nejdříve v září 1683. Kostel získal zasvěcení Navštívení Panny Marie. Vysvěcen byl roku 1755 olomouckým biskupem Ferdinandem Juliem Troyerem, který tady konal generální vizitaci.

Nedávné opravy a údržba[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-25]. Identifikátor záznamu 134117 : Kostel Navštívení P. Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Lomnice, kostel Navštívení Panny Marie [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2019-03-16]. Dostupné online. 
  3. Majitelé nejlépe opravených památek obdrželi ocenění [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2019-06-25]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KONEČNÝ, M., CENKOVÁ, P. Lomnice: příroda, historie, osobnosti, památky. 1. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. 279 s. ISBN 80-7323-140-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]