Markéta Antiochijská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Svatá Markéta. Další významy jsou uvedeny v článku Svatá Markéta (rozcestník).
Markéta Antiochijská
Svatá Markéta Antiochijská (miniatura, kolem roku 1440)
Svatá Markéta Antiochijská (miniatura, kolem roku 1440)
Narození 275
Antioch, Pisidia
Úmrtí 304 (ve věku 28–29 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svatá Kateřina, Marie Magdalena a Markéta Antiochijská (Mistr Třeboňského oltáře, kolem 1380)

Svatá Markéta Antiochijská (ve východní církvi Marina) byla starokřesťanská mučednice, o níž je jen velmi málo spolehlivých zpráv. Snad byla popravena za pronásledování císaře Diokleciána roku 304.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy pocházela z Antiochie Pisidské, asi 150 km na sever od dnešní Antalye (Anatolie) v Turecku, ve starověku významném městě, kde byla židovská a brzy i křesťanská obec (viz Skutky apoštolů 13). Markétin otec byl prý pohanský kněz, který brzy zemřel. Markéta se stala křesťankou, ale protože byla velmi krásná, vyhlédl si ji místní prefekt Olibrius a když ho odmítla, při příležitosti ji udal a nechal mučit jako křesťanku. Ve vězení se jí zjevil satan v podobě draka a pozřel ji, ona však držela kříž, drak pukl a ona z něho vyšla. Když mučení ohněm odolala, byla nakonec sťata.

Uctívání[editovat | editovat zdroj]

Sv. Markéta (Oltářní obraz v Ulmu, kolem 1490)

Úcta krásné mučednice Markéty je na východě doložena od 7. století, roku 908 byly její ostatky přeneseny do Itálie a na západě se kult rozšířil ve vrcholném středověku. Zobrazuje se nejčastěji s drakem, například na oltářním obraze Mistra třeboňského. S drakem se zobrazuje také Svatá Marta, ta však má navíc kropáč, kterým se odliší. Dalším atributem bývají perly (margarites řec. perla). Markéta se díky šťastnému vyjití z draka uctívala jako patronka těhotných žen a její jméno bylo velmi časté i v panovnických rodinách.

Svátek svaté Markéty se slaví ve východní církvi (svatá Marina) 17. července[1], v západní církvi 20. července[2].

Úcta v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Sv. Markéta byla uctívána od středověku, král Přemysl Otakar II. přivezl rameno sv. Markéty a rozdělil je mezi různé svatyně, do baziliky sv. Víta na Pražském hradě, do klášterních kostelů ve Zlaté Koruně, v Plasích a do Břevnova. Břevnovský klášter si na toto rámě roku 1406 dal zhotovit Plenář svaté Markéty a tato světice se stala patronkou zdejšího klášterního kostela. Císař Karel IV. pro ni dal zřídit oltář ve Svatovítské katedrále a zařadil ji mezi své oblíbené svaté panny - je na jedné z relikviářových (ostatkových) desek Mistra Theodorika ve Zlaté kapli Sv. Kříže, dříve zvané „Utrpení Páně a jeho Znamení, jakož i všeho vojska nebeského“ na Karlštejně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.goarch.org/chapel/saints_view?contentid=131
  2. http://www.katolik.cz/kalendar/svaty_den.asp?d=20&m=7&r=2014