Bitva u Kressenbrunnu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva u Kressenbrunnu
(též "první bitva na Moravském poli")
Konflikt: boj o Štýrsko
Bitva u Kressenbrunnu v Chronica Hungarorum.
Bitva u Kressenbrunnu v Chronica Hungarorum.
Trvání: 12. července 1260
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Marchegg
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: rozhodné vítězství Přemysla Otakara II.
Změny území: {{{území}}}
Strany
Bohemia České království Vlajka Uherského království Uherské království
Velitelé
Přemysl Otakar II.
Jaroš z Poděhus
Béla IV.
Štěpán, syn Bély
Síla
100 000? 140 000?
Ztráty
 ? 32 000?
{{{poznámky}}}

Bitva u Kressenbrunnu (pojmenovaná podle dnešní obce Groissenbrunn, katastr Engelhartstetten, Dolní Rakousy, 15 km sz. od Bratislavy), zvána též první bitva na Moravském poli, se odehrála v blízkosti dnešního města Marchegg 12. července 1260 mezi vojsky Přemysla II. Otakara, krále českého, a Bély IV., krále uherského. Důvodem pro toto střetnutí byl dlouhodobý spor obou panovníků o nadvládu nad Štýrskem. Bitva skončila jednoznačným českým vítězstvím.

... král soustředil léta Páně tisícdvěstěšedesátém se svým synem Štěpánem a s kumánským vévodou Alprem blízko Moravy početné vojsko, které mínilo zaútočit proti českému králi Otakarovi. Ale třináctého července utrpěl porážku a utekl k Hainburgu
— Dubnická kronika[1]

Společná verze bitvy[editovat | editovat zdroj]

O bitvě samé víme jen málo, kromě toho, že porážka, kterou uherský král utrpěl, byla opravdu zdrcující.

Zachovaly se nám dvě verze bitvy, obě však pocházejí od extrémně zaujatých zdrojů, navíc jsou podstatně odlišné. Obě strany se shodují na tom, že průběh a výsledek bitvy zásadně ovlivnilo hanebné a nerytířské nedodržení příměří. Problém je, že se nemohou shodnout, kdo se ho dopustil. Jisté je, že obě armády proti sobě stanuly na protějších stranách řeky Moravy. Zde nastala patová situace, protože nikdo pochopitelně nehodlal brodit řeku, na jejímž druhém břehu byl k boji připravený nepřítel. Jakmile se dala do pohybu po nebo proti proudu jedna strana, druhá ji okamžitě následovala, aby zůstala naproti. Po týdnu v horkém počasí, 11. července 1260, Přemysl Otakar II. nabídl, že ustoupí od řeky a do poledne 13. července 1260 bude dodržovat příměří, aby Béla IV. se svým vojskem mohl řeku přebrodit.[2][3] Béla IV. přijal a jeho armáda se začala brodit.

Dvě verze bitvy[editovat | editovat zdroj]

První verze[editovat | editovat zdroj]

(Zdroj: Chronica Boemorum - dopis Přemysla Otakara II. papeži Alexandrovi IV.) Přemysl Otakar II. rozeslal část svých rytířů do vypršení příměří do okolí shánět proviant. Uhři, respektive jejich lehká kumánská jízda, vzhledem k svému pramalému smyslu pro uspořádaný boj, napadla nepřipravené Přemyslovo ležení zboku. Nebylo známo, kde se přebrodila. Především v tuto chvíli se osvědčili „železní páni“, tedy čeští těžkooděnci, pod vedením Jaroše z Poděhus, kterým se podařilo lehké jezdectvo odrazit. Mezitím se chvatně zmobilizovaly i zbylé oddíly, se kterými Přemysl zahnal nepřátelská vojska zpět za řeku Moravu.

Druhá verze[editovat | editovat zdroj]

Přemysl údajně porušil příměří a zaútočil na brodící se armádu, kterou tím pádem snadno porazil. Pro tuto, pro Čechy nelichotivou verzi prý svědčí to, že se po této bitvě Přemysl Otakar II. dostal do „společenské” mezinárodní isolace (což není pravda) a skutečnost, že v konečném znění následné mírové smlouvy byla klausule o klatbě právě a jen na hlavu Přemysla Otakara II., nedodrží-li onu smlouvu.

Výsledek pro obě strany[editovat | editovat zdroj]

Kroniky se ohledně bitvy zmiňují o nadsazených počtech 100 000 mužů na Přemyslově a 140 000 na Bélově straně, pravděpodobně se ale opravdu jednalo o jednu z největších středověkých bitev. Uherská strana prý ztratila přímo na poli 18 000 mužů a dalších 14 000 se utopilo v řece.

Přemysl tedy bitvou získal Štýrsko, tedy jen to, co před lety po sňatku s Markétou Babenberskou již získal. Což je velice šlechetné a ukazuje, jakým byl Přemysl Otakar „rytířským králem“. Mír mezi oběma panovníky byl podepsán v Bratislavě a upevněn nabídkou českého krále, že se ožení s jednou z Bélových příbuzných. Vzhledem k odmítnutí českého nápadníka Bélovou dcerou Markétou, nemohla být ve finále řeč o nikom jiném než jeho vnučce Kunhutě.

Naneštěstí pro Přemysla i království, pole poblíž řeky Moravy, na které měl v příštích letech tak hezké vzpomínky, mu ve výsledku příliš radosti nepřinesla. Cca 30 km od Marcheggu se o sedmnáct let později odehrála bitva další, která ve známost vešla jako na Moravském poli a ve které Přemysl 26. srpna 1278 zahynul.

V návaznosti na bitvu u Kressenbrunnu bylo také na přelomu 12. a 13. století definitivně připojeno k českým zemím moravsko-uherské pohraniční území tzv. Lucké provincie.

Památník[editovat | editovat zdroj]

Památník

Bitvu připomíná památník, odhalený u příležitosti jejího 750. výročí v roce 2010. Památník se nachází na východním okraji obce Groißenbrunn nedaleko hlavní cesty (Schloßhofer Straße). Autorem výtvarného návrhu památní tabule je Vladislav Plekanec.[4]

Účastníci bitvy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kronika uhorských kráľov zvaná Dubnická. Příprava vydání Július Sopko. Budmerice : Vydavateľstvo Rak, 2004. 239 s. ISBN 80-85501-13-9. S. 92.  
  2. ČORNEJ, Petr; BĚLINA, Pavel. Slavné bitvy naší historie. Praha : Marsyas, 1993. 272 s. ISBN 80-901606-1-1. S. 26, 27. (česky)  
  3. BÍLEK, Jiří. Hádanky naší minulosti 5 - Dlouhý stín na Moravském poli. Praha : Knižní klub, 2005. 328 s. ISBN 80-242-1516-0. S. 286, 287. (česky)  
  4. http://www.groissenbrunn.at/de/geschichte/bronzetafel-zum-gedenken-an-die-schlacht-vor-750-jahren

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]