V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Bavor I. ze Strakonic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bavor I. ze Strakonic
Narození 13. století
Úmrtí 1260
Děti Bavor II. ze Strakonic
Domaslava ze Strakonic
Příbuzní Bavor III. ze Strakonic (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
manželka Bolemila
manželka Dobroslava
syn Bavor II. ze Strakonic
dcera Domaslava ze Strakonic

Bavor I. ze Strakonic († 1260) byl příslušník jihočeského šlechtického rodu erbu střely. Poprvé písemně doložen v roce 1235, kdy se společně s Vyšemírem z Blatné objevil ve svědečně řadě na darovací listině pro chotěšovský klášter.

Kariéra dvořana[editovat | editovat zdroj]

Bavor I. ze Strakonic během svého života zřejmě patřil k velmožům, kteří se objevovali v těsné blízkosti panovníka, jak tomu nasvědčují mnohé svědečné řady u mnohých listin a také dvorské úřady, které pan ze Strakonic zastával.

Svou dvorskou kariéru začínal roku 1238 za vlády krále Václava I. jako královský číšník. V roce 1253 za prvního roku vlády Přemysla Otakara II. je Bavor doložen ve funkci zvíkovského kastelána a cca od roku 1254 zastával funkci komorníka Českého království a to patrně až do konce svého života. Svou věrnost českému králi stárnoucí pán dokázal i svou účastí v bitvě u Kressenbrunnu. Byl poté svědkem darování hrabství Raabs Vokovi z Rožmberka. Naposledy se v listinách Bavor objevuje v říjnu 1260 a zřejmě někdy poté umírá.

Zanechal po sobě dvě děti - Domaslavu provdanou v roce 1256 za Jindřicha z Lichtemburka a Bavora II., jehož manželkou se stala levobočná dcera krále železného a zlatého Anežka, což svědčí pro nadstandardní vztahy panovníka k rodu Bavorů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]