Bavor III. ze Strakonic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bavor III. ze Strakonic
Erb rodu Bavorů ze Strakonic
Erb rodu Bavorů ze Strakonic
Narozenípo roce 1250
Úmrtí1318
Titulpurkrabí na Zvíkově
Období12771278
PředchůdceBavor II. ze Strakonic
NásledovníkVítek z Hluboké
ChoťMarkéta z Rožmberka
Děti-
RodičeBavor II. ze Strakonic
PříbuzníPřemysl Otakar II. (tchán otce)
Jindřich z Lichtenburka (strýc)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bavor III. ze Strakonic (13. století26. ledna 1318[1]) byl český šlechtic z rodu Bavorů ze Strakonic, syn Bavora II. Velikého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bavor III. byl purkrabím na hradě Zvíkově (v tomto úřadě je doložen v letech 1289–1306). Oženil se s Markétou z Rožmberka, starší sestrou Petra z Rožmberka.[1] Byl příbuzensky spřízněn dokonce s královským rodem Přemyslovců díky sňatku svého otce Bavora II., jenž za manželku pojal Anežku, nemanželskou dceru krále Přemysla Otakara II.

Bavor III. v době své vlády na strakonickém panství však nevycházel dobře s nově zvoleným českým králem Rudolfem Habsburským. V roce 1307, tedy rok po svém zvolení, se král rozhodl vytáhnout proti Bavorovi III. a rebelujícího šlechtice ztrestat. V bojích Rudolf skutečně dosáhl značných úspěchů a na závěr své kampaně pak obklíčil Bavora a jeho stoupence začátkem července v obležených Horažďovicích. Když už se zdála být Bavorova kapitulace nevyhnutelná, zasáhla vyšší moc a český král, teprve 26letý, zde zemřel, údajně na úplavici.

Bavor III. zemřel bez potomků 26. ledna 1318.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek VII. Písecko. Praha: František Šimáček, 1890. 343 s. Dostupné online. Kapitola Helfenburk a Bavorov hrady, s. 90–91. 

Související články[editovat | editovat zdroj]