Bavor II. ze Strakonic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bavor II. ze Strakonic
Erb rodu Bavorů ze Strakonic
Erb rodu Bavorů ze Strakonic

Nejvyšší maršálek Českého království
Ve funkci:
1277 – 1279
Panovník Přemysl Otakar II., Václav II.
Předchůdce Purkart z Janovic
Nástupce Vítek z Hluboké

Purkrabí Zvíkova

Narození kolem 1250
Úmrtí po 1279
Choť Anežka, dcera krále Přemysla Otakara II.
Rodiče Bavor I. ze Strakonic
Dobroslava či Bohuslava
Děti Bavor III. ze Strakonic
Mikuláš
Vilém
Příbuzní Přemysl Otakar II. (tchán)
Jindřich z Lichtenburka (švagr)
Náboženství katolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bavor II. "Veliký" byl feudálním pánem Strakonic (ca. 1260–1279) a purkrabím Zvíkova. Byl synem Bavora I., jeho sestrou byla Domaslava, provdaná v roce 1256 za Jindřicha z Lichtenburka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že byl jako syn královského komorníka dán na vychování ke královskému dvoru a zvláštní péče se mu dostávalo od samotného krále. Písemně je poprvé uveden při slavnostním založení nového cisterciáckého opatství Zlatá Koruna v roce 1263. Za manželku si v roce 1269 vzal Anežku, nemanželskou dceru krále Přemysla Otakara II.

Držel Pořešín, Blatnou, Horažďovice a jiná místa, včetně hradu Bouzov. Zbudoval si nový palác a své dosavadní sídlo věnoval církvi.

Bezpochyby byl královým oblíbencem. V roce 1277 byl jmenován královským maršálkem, jehož povinností byla hmotná péče o panovníkův dvůr. Bojoval po boku Přemysla Otakara i v jeho poslední bitvě na Moravském poli v roce 1278.

Poslední zpráva o Bavorovi II. je z října 1279, kdy směňuje s johanity pět městišť v Horažďovicích, která potřeboval pro budování městských hradeb. Datum jeho smrti není známo.

Bavor II. měl tři syny:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SVOBODA, Miroslav. Páni ze Strakonic: vládci Prácheňska a dobrodinci johanitů. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 364 s. ISBN 978-80-7422-034-0.