V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Havel z Lemberka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Havel z Lemberka
Úmrtí 1255
Manžel(ka) Zdislava z Lemberka
Příbuzní Jaroslav z Hruštice (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
otec Markvart z Března
matka Hostilka
manželka Zdislava z Lemberka
syn Havel II. z Lemberka
syn Jaroslav z Lemberka
syn Zdislav z Lemberka
dcera Markéta z Lemberka
bratr Chval z Března
bratr Jaroslav z Hruštice
bratr Markvart I. z Března

Havel z Lemberka († snad 1255) někdy též zvaný jako Havel z Jablonné, byl český šlechtic, zakladatel hradu Lemberk nedaleko Jablonného v Podještědí. Vzešel z rodu Markvarticů a stal se zakladatelem rodu Lemberků. Vzal si za ženu Zdislavu z Lemberka, svatořečenou v roce 1995.

Markvarticové[editovat | editovat zdroj]

Rod Markvarticů, ze kterého Havel pocházel, svůj rozsáhlý majetek získal za službu Přemyslovcům od 12. století. Prvním ze známých byl díky zprávě z roku 1159 Markvart, jehož vnukem byl Markvart z Března, zmiňovaný roku 1220 jako purkrabí v Děčíně. Tento Markvart si vzal za ženu Hostilku a měli spolu čtyři syny – Havla (později z Lemberka), Chvala, Jaroslava a mladšího Markvarta.

Havlův život[editovat | editovat zdroj]

Patřil k předním osobnostem na dvoře krále Václava I., byl jeho věrným stoupencem i za sporů s jeho synem Přemyslem v letech 12471249. Za své věrné služby dostal funkci kladského kastelána a také i jakéhosi dozoru nad markrabětem Přemyslem po potlačení jeho povstání. Sídlil v obci Vlčkovice (Wolfelsdorf), později zvané Hawelwerde = Havlova obec, dnešní Wilkanów (Polsko).[zdroj?] Je připomínán v různých pramenech z let 1233 až 1255, kdy zemřel.

Pravděpodobně v Brně se zasnoubil se svou budoucí ženou, Zdislavou z Křižanova, kterou si vzal zřejmě roku 1237. Narodily se jim asi čtyři děti – spolehlivě doložení synové Havel II., Jaroslav a Zdislav a snad i dcera Markéta, o níž se zmiňuje pouze Žďárská kronika.

V roce 1240 se psal Havel di Yablonni (z Jablonného), v témže roce založil poblíž něj hrad Löwenberk, tedy dnešní Lemberk. Jeho panství bylo ze západu ohraničené Lužickými a od východu Jizerskými horami.

V roce 1241 je uváděn Gallus, fillius Marquardi de Lewenberch, tedy v překladu Havel, syn Markvarta z Lemberka jako majitel hradu Lemberk.[1]

Spolu založili v roce 1237 opevněný klášter a městečko se špitálem Český Dub, kde také později Zdislava léčila. Další, dominikánský klášter založili roku 1250 v Jablonném.

Synové Havla z Lemberka[editovat | editovat zdroj]

Nejstarším synem byl Havel II. z Lemberka, který zastával v letech 1266–1269 na dvoře Přemysla Otakara II. funkci nejvyššího číšníka a držel po otci panství Kladské, které mu však král později odebral. Druhým synem byl Zdislav, zakladatel hradu Zvířetice. On i jeho synové se psali z Lemberka, synové a vnuci později Páni ze Zvířetic.

Třetí syn Jaroslav z Lemberka († 1253) si ponechal v držení hrad Lemberk, založil i město Turnov a jeho čtyři synové v držení panství jako Páni z Lemberka dále pokračovali.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Českolipsko, praktický turistický průvodce. Ústí nad Labem: Magma a MěÚ Česká Lípa, 2000. Kapitola Lemberk, s. 31. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]