Kostel svaté Markéty Antiochijské (Kopčany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Markéty Antiochijské (Kopčany)
Pohled na kostel od jihovýchodu
Pohled na kostel od jihovýchodu
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
ObecKopčany
Souřadnice
Základní informace
CírkevŘímskokatolická
Provinciebratislavsko-trnavská
DiecézeArcidiecéze bratislavská
DěkanátSkalica
FarnostKopčany
Architektonický popis
Stavební slohpředrománská
Výstavba9. století
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Markéty Antiochijské leží poblíž obce Kopčany v okrese Skalica v Trnavském kraji na Slovensku. Je to jediná dodnes stojící zachovaná architektonická památka pocházející z doby Velké Moravy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel zasvěcený svaté Markétě pochází z 9. století, první zmínka o něm je z roku 1392. Vznikl jako součást velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jeho postavení se datuje nejpozději do období vlády knížete Rostislava nebo Svatopluka I. V okolí kostela existovaly malé osady až do 13. století, kdy zaniklo původní velkomoravské hradiště a obyvatelé se začali postupně z těchto osad stěhovat – poslední z nich odešli přibližně v 16.17. století. Kostel však sloužil dále až do 18. století, kdy byl postaven nový kostel přímo v samotných Kopčanech. Až do roku 1994 se zde konaly jen příležitostné bohoslužby při poutích, které souvisely s patronkou kostela. Ke kostelu patřil i přilehlý hřbitov, na kterém se pochovávalo až do přelomu 17. a 18. století a zachoval se až do 20. století.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je původní předrománská stavba, která byla ve 13. století upravená v gotickém stylu. Jde o jednolodní kostel s jednotlivými místnostmi seřazenými za sebou (předsíň – loď – presbyterium). Ve své době byl netypicky postaveným kostelem a dodnes je pro historiky záhadou. Obsahuje mnoho původních prvků a architektonických detailů, které jsou předmětem výzkumu (např. původní okenní otvory, povrchová úprava stěn, valená klenba v presbyteriu, znaky vyryté do kamene na fasádě).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Prvotní archeologický výzkum kostela a jeho okolí začal v roce 1964. Na něj navazoval další výzkum, který začal v roce 1994. V době tohoto výzkumu se v roce 2004 našly tři hroby z období Velké Moravy, které pomohly blíže určit čas, kdy byl kostel postaven. Kromě toho se našly též šperky z tohoto období. Na základě těchto nálezů se usuzuje, že kostel byl postaven buď za vlády Rostislava I. (846 – 870) nebo jeho nástupce Svatopluka I.(870 – 894).[1]

V současnosti se archeologický výzkum v Kopčanech zabývá rekonstrukcí historické krajiny a jejího osídlení, a to zejména v 9. - 10. století. Samotný výzkum ztěžuje skutečnost, že kostel je jedinou dodnes stojící sakrální stavbou z období Velkomoravské říše, takže archeologové nemají tuto budovu s čím porovnávat. Podobné zachované stavby se však nacházejí v oblastech, které patřily v 8. a 9. století do Franské říše, resp. jinde v západní Evropě. V roce 1995 byl vyhlášen za národní kulturní památku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol svätej Margity Antiochijskej (Kopčany) na slovenské Wikipedii.

  1. KRČMÁŘ, Luděk. Jediný skutečně zachovaný velkomoravský kostel na světě je skutečným unikátem. National Geographic [online]. 2011-12-14 [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]