Hraniční meandry Odry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Hraniční meandry Odry
Hraniční meandry Odry (2011)
Datum vyhlášení 1. listopadu 2006
Vyhlásil Moravskoslezský kraj
Kód ÚSOP 3369
Lokalita Bohumín
Výška 195 m n. m.
Výměra 125,87 ha
Seznam CHÚ v okrese Karviná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Hraniční meandry Odry
Hraniční meandry Odry
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Hraniční meandry Odry byla vyhlášena 6. září 2006 nařízením Moravskoslezského kraje číslo 1/2006 s účinností od 1. listopadu 2006. Slavnostní otevření se uskutečnilo 25. května 2007. Jedná se o první vlastní přírodní památku, kterou kraj otevřel. Zatím je dostupná pouze pěšky z Bohumína, avšak kraj plánuje zřízení naučné stezky. Investice vložené do památky dosáhly 500 tisíc korun, každoroční údržba si vyžádá částku 50 000 Kč.

Předmětem ochrany přírodní památky je úsek meandrujícího toku řeky Odry na česko-polské hranici od soutoku s Olší po Starý Bohumín, lužní porosty navazující na vodní tok a stálé i periodické vodní plochy a evropsky významná lokalita Meandry Dolní Odry. Zvláště chráněné území o rozloze více než 126 hektarů se nachází v katastrálních územích Kopytov, Starý Bohumín a Nový Bohumín. Podél toku řeky Odry žije řada chráněných živočichů a rostlin. Hnízdí tu např. břehule říční (v roce 2005 zde bylo zaznamenáno 322 nor v jedné stěně a v roce 2006 po změnách koryta řeky způsobených vysokou sněhovou pokrývkou pak 1038 nor ve třech stěnách).[1]

Ve střední Evropě unikátní rezervace obsahuje meandry, slepá ramena a tůně vzniklé neregulovanými korytotvornými procesy řeky. Zhruba sedmikilometrový úsek vodního toku mezi Starým Bohumínem a Kopytovem vytváří štěrkové náplavy a lavice, čímž dochází k neustálé mírné změně státních hranic mezi Českou a Polskou republikou. Území je součástí soustavy Natura 2000 jako evropsky významná lokalita. Vyhlášení meandrů zvláště chráněným územím navrhli vědci ze Světového fondu na ochranu přírody, kteří mapovali povodí Odry před deseti lety. Polsko svou část pásma za chráněné území vyhlásilo již dříve.

Chráněné druhy žijící v přírodní památce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠUHAJ, Jiří a HENEBERG, Petr, 2006: Hnízdění břehule říční (Riparia riparia) v přírodní památce Hraniční meandry Odry v letech 2005 a 2006. Acrocephalus 22: s. 44–48.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]