Hamlíkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hamlíkov
Pozůstatky osady
Pozůstatky osady
Zeměpisné souřadnice
Hamlíkov
Hamlíkov
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaniklá středověká vesnice Hamlíkov leží na katastrálním území obce Podomí v okrese Vyškov. Její přesná lokalizace byla zjištěna roku 1958 profesorem MUDr. Ervínem Černým, který na Drahanské vrchovině lokalizoval postupně 62 zaniklých středověkých vesnic.

Historie vsi[editovat | editovat zdroj]

Vesnice pravděpodobně byla původně součástí holštejnského panství. Ve výčtu osad, které koupil Vok I. z Holštejna a nechal zapsat roku 1349, se tato ves však neuvádí. První písemná zmínka pochází až z roku 1353, kdy její polovinu směnil Vok z Holštejna s Onešem z Charvát díly ve vsích Rudě a Loučce. Druhou polovinu Hamlíkova směnil Vok s Janem z Loučky ve stejným vsích na Rýmařovsku.

Ves Hamlíkov se dále jako osedlá uvádí v letech 1385, 1407 a 1437. Poprvé se jako pustá uvádí roku 1493. Mezi léty 15501567 byla znovu osídlena, avšak roku 1596 se opět a natrvalo uvádí jako pustá.

Podle archeologických nálezů byla ves Hamlíkov založena již v polovině 13. století. Je pravděpodobné, že již tehdy byla jednou ze vsí, které patřily k hradu Holštejnu, jež držel Hartman z Holštejna, kolonizátor části Drahanské vrchoviny, ale je též možné, že patřila k hradu Kuchlovu, který vlastnil neznámý šlechtic či man. Drahanská vrchovina byla ve 13. století částečně kolonizována osadníky z Dolních Rakous, kde měli styky páni z Holštejna, a ze Dolního Saska, odkud pocházel olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku.

Hamlíkov a krysař z Hameln[editovat | editovat zdroj]

Podle německého historika Wolfganga Wanna je možné, že ves Hamlíkov je onou tajemnou vsí, kam roku 1284 odvedl krysař z Hameln mladé lidi. Mělo se ve skutečnosti jednat o lokátora, který přiváděl nové osadníky do neosídlených oblastí Moravy a ti tam zakládali nové osady. Jméno Hamlíkov pak je počeštělá podoba německého jména Hämlingen, což znamená "Hamelnští". Tuto hypotézu podpírá např. i tím, že německé město Hameln leží v Dolním Sasku poblíž Schauenburku, odkud pocházel olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku, který byl významným činovníkem velké kolonizace na Moravě. O této verzi pověsti byl také natočen díl pořadu ČT Záhady Toma Wizarda.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ervín Černý, Výsledky výzkumu zaniklách středověkých osad a jejich plužin
  • David Papajík, Páni z Holštejna