Hamlíkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hamlíkov
Pozůstatky osady
Pozůstatky osady
Lokalita
Charakterzaniklá vesnice
ObecPodomí
OkresVyškov
KrajJihomoravský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíPodomí
Hamlíkov
Hamlíkov
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaniklá středověká vesnice Hamlíkov leží na katastrálním území obce Podomí v okrese Vyškov. Její přesná lokalizace byla zjištěna roku 1958 profesorem Ervínem Černým, který na Drahanské vrchovině lokalizoval postupně 62 zaniklých středověkých vesnic.

Historie vsi[editovat | editovat zdroj]

Vesnice pravděpodobně byla původně součástí holštejnského panství. Ve výčtu osad, které koupil Vok I. z Holštejna a nechal zapsat roku 1349, se tato ves však neuvádí. První písemná zmínka pochází až z roku 1353, kdy její polovinu směnil Vok z Holštejna s Onešem z Charvát díly ve vsích Rudě a Loučce. Druhou polovinu Hamlíkova směnil Vok s Janem z Loučky ve stejným vsích na Rýmařovsku.

Ves Hamlíkov se dále jako osedlá uvádí v letech 1385, 1407 a 1437. Poprvé se jako pustá uvádí roku 1493. Mezi léty 1550–1567 byla znovu osídlena, avšak roku 1596 se opět a natrvalo uvádí jako pustá.

Podle archeologických nálezů byla ves Hamlíkov založena již v polovině 13. století. Je pravděpodobné, že již tehdy byla jednou ze vsí, které patřily k hradu Holštejnu, jež držel Hartman z Holštejna, kolonizátor části Drahanské vrchoviny, ale je též možné, že patřila k hradu Kuchlovu, který vlastnil neznámý šlechtic či man. Drahanská vrchovina byla ve 13. století částečně kolonizována osadníky z Dolních Rakous, kde měli styky páni z Holštejna, a ze Dolního Saska, odkud pocházel olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku.

Hamlíkov a krysař z Hameln[editovat | editovat zdroj]

Podle německého historika Wolfganga Wanna je možné, že ves Hamlíkov je onou tajemnou vsí, kam roku 1284 odvedl krysař z Hameln mladé lidi. Mělo se ve skutečnosti jednat o lokátora, který přiváděl nové osadníky do neosídlených oblastí Moravy a ti tam zakládali nové osady. Jméno Hamlíkov pak je počeštělá podoba německého jména Hämlingen, což znamená Hamelnští. Tuto hypotézu podpírá např. i tím, že německé město Hameln leží v Dolním Sasku poblíž Schauenburku, odkud pocházel olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku, který byl významným činovníkem velké kolonizace na Moravě. O této verzi pověsti byl také natočen díl pořadu ČT Záhady Toma Wizarda.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČERNÝ, Ervín. Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 1992. 143 s. ISBN 80-85048-40-X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]