Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nová synagoga ve Velkém Meziříčí
Nová synagoga ve Velkém Meziříčí
Nová synagoga ve Velkém Meziříčí
Místo
MístoVelké Meziříčí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
KrajVysočina
OkresŽďár nad Sázavou
Architektonický popis
ArchitektAugust Prokop
Odkazy
AdresaNovosady
UliceNovosady
Kód památky37548/7-8838 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí je novogotická stavba postavená v letech 18681870[1]. Stojí severovýchodně od Náměstí v ulici Novosady na břehu řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí v okrese Žďár nad Sázavou na Vysočině. Je chráněna jako kulturní památka.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o výraznou novogotickou stavbu z červených cihel. Byla postavena v letech 18681870, bohoslužby se zde konaly do začátku druhé světové války.

Poté objekt sloužil jako sklad, v současnosti je v ní asijská tržnice.

Historička Marie Ripperová k současnému stavu uvedla: „Původně byla okna s vitráží, byly tam židovské šesticípé hvězdy. Na atikách a nad vchodem jsou citáty z Písma. Na jednom bylo napsáno: ‚Jak milý je tvůj příbytek, Hospodine zástupů´. Dnes ho nahradil nápis „Textil, obuv“ a synagoga má automatické dveře na fotobuňku," Z tohoto stavu však neviní početně malou židovskou obec,[3].

Na konci listopadu navštívil synagogu ministr kultury Lubomír Zaorálek a zřejmě se rodí plán záchrany synagogy před trhovci.[4]. Majitelem v roce 2021 je nadále i přes snahu města Velké Meziříčí získat synagogu do vlastnictví Židovská obec Brna.[5]

Ve městě se také nachází židovský hřbitov a vedle Nové synagogy stojí Stará synagoga.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. hrady.cz [cit. 2012-03-03]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-07-20]. Identifikátor záznamu 119143 : Synagoga nová. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. Synagoga ve Velkém Meziříčí má kontroverzní využití, změnila se v tržnici. Christnet.cz [online]. 2014-04-15. Dostupné online. 
  4. Rodí se plán záchrany synagogy před trhovci?. Obcasnik.eu [online]. 2019-12-01. Dostupné online. 
  5. NEDĚLKOVÁ, Jana. Meziříčí dumá, jak získat synagogu s asijskou tržnicí. Chybějí mu peníze. iDNES.cz [online]. 2021-05-16 [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]