Heroltice (Štíty)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heroltice
Pohled na obec Heroltice
Pohled na obec Heroltice
Lokalita
Charakter vesnice
Obec Štíty
Okres Šumperk
Kraj Olomoucký kraj
Historická země Morava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 95 (2011)[1]
Katastrální území Heroltice u Štítů (6,2 km²)
PSČ 789 91
Počet domů 66 (2011)[1]
Heroltice
Heroltice
Další údaje
Web www.heroltice.eu
Kód části obce 38431
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heroltice (německy Herautz) jsou vesnice v okrese Šumperk, součást města Štíty. Nachází se zhruba 3,5 km ssz. od Štítů. Sídlo je uličního typu, roztažené podél Heroltického potoka, drobného toku, který stéká z východního okraje Orlických hor do Kladské kotliny a pod Herolticemi zprava ústí do řeky Březná. Vesnička Heroltice se rozkládá v severním cípu Olomouckého kraje nedaleko česko-polských hranic. Malebné údolí, které je přirozenou hranicí mezi Jeseníky a Orlickými horami se nachází v nadmořské výšce 450–750 m n. m. Vesnička správně spadá pod město Štíty.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historický znak Heroltic

Obec má jméno zřejmě podle zakladatele Heralta či Heralda, čemuž napovídá německý název Herautz a dřívější české jméno Heraltice. Heroltice se připomínají již roku 1278 u tehdejšího Šilperka a byly někdy označovány jako Velké nebo též Dolní Heroltice, na rozdíl od Malých či Horních Heroltic, tj. pozdější Červené Vody.

V roce 1623 se Heroltice dostaly se šilperským panstvím pod patrimoniální správu v Rudě. Patřily k největším vsím tohoto panství, protože podle lánového rejstříku z roku 1677 měly 49 usedlých a v roce 1834 dokonce již 156 domů a 1026 obyvatel. Škola zde existovala již v roce 1828 a roku 1854 tu byla zřízena kuracie při zdejším kostele, původně kapli sv. Jana Křtitele z roku 1718. Po roce 1848 připadly Heroltice k soudnímu okresu Šilperk a politickému okresu Zábřeh. Na rozdíl od sousedních obcí Červená a Bílá Voda, které zaznamenaly velký rozmach v souvislosti s rozvojem textilního průmyslu, zůstaly téměř beze zbytku.

Po roce 1945 vesnice soustavně upadala, což platilo o zástavbě i zemědělství. Pozemky heroltického katastru převzal nakonec k obhospodařování Státní statek ve Štítech. V roce 1976 byla obec Heroltice připojena ke Štítům.[2]

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

V katastru obce jsou evidovány tyto kulturní památky:[3]

Mimo chráněné památky je zde např.:

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Sídlo Heroltická s.r.o.

Rekreační a sportovní areál Heroltická s. r. o. na rozhraní Orlických hor a Kralického Sněžníku umožňuje ubytování v pokojích i v chatkách a maringotkách v klidné části zahrady. Dále je možnost postavení karavanů na zahradě areálu. Karavany lze napojit na elektrickou energii. V každém období mohou lidé čerpat z mnoha doprovodných služeb, využít stravování a vyrazit do malebného okolí, s příležitostmi k zimním i letním sportům.[4]

Kulturní akce[editovat | editovat zdroj]

  • Výstava jiřin - již tradičně začátkem září pestrobarevnými jiřinami. Jiřiny vystavuje pěstitel Zdeněk Beran z Horních Heřmanic. Výstava bývá doplněna o řezbářské práce či zajímavé fotografie.
  • Hasičský ples - každoročně se v Herolticích pořádá hasičský ples pod záštitou tamního spolku dobrovolných hasičů.
  • RC modely - tato akce s dlouholetou tradicí se zaryla do povědomí všech stavitelů a konstruktérů RC modelů, kteří se sem sjíždějí z celého okolí.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. a b c MELZER, Miloš; SCHULZ, Jindřich. Vlastivěda šumperského okresu. Šumperk: Okresní vlastivědné muzeum: [s.n.], 1993. ISBN 80-85083-02-7. 
  3. PERŮTKA, M. (red.). Seznam nemovitých kulturních památek okresu Šumperk. Olomouc: Památkový ústav v Olomouci a OÚ Šumperk, 1994. ISBN 80-901473-5-6. 
  4. Herolticka. www.herolticka.cz [online]. [cit. 2016-07-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]