Karavan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karavan
Campervan, mobile home

Karavan (obytný přívěs) je buď součást kabiny nebo přípojné vozidlo za osobní nebo ostatní vozidlo vybaveným tažným zařízením. Dle podvozku, souvisejícím s celkovou hmotností, jsou karavany bržděné a nebržděné. Bržděné jsou vybaveny tzv. nájezdovou brzdou.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Většina dnešních karavanů je standardně vybavena kuchyní obsahující dřez, tekoucí vodu, plynový vařič, lednici s trojkombinací (dle zdroje napájení 12 V, 230 V, plyn), koupelnou s chemickým WC a umyvadlem, většinou plynovým topením (může být i elektrické), u větších karavanů samostatnou ložnicí, u menších je stolek po rozložení sloužící jako postel. Nadstandadrdní výbava může zahrnovat např. rozvody teplé vody vč. bojleru (el. nebo plynový), sprchu v koupelně, klimatizaci, solární panel apod.

Napájení[editovat | editovat zdroj]

V karavanech bývají rozvody 12 V i 230 V. Pro 12 V většinou slouží nástavbová baterie, karavan může být napájen i z vozidla tzn. 12 V. V současné době může být v karavanech tzv. měnič napětí, který z 12 V stejnosměrných „vyrábí“ 230 V střídavých. Další možností je vestavba takzvané přívodky, která umožní napojit palubní 230 V rozvod karavanu prodlužovacím přívodem do běžné elektrické zásuvky. Potom je možné používat v karavanu běžné elektrické spotřebiče.

Použité materiály[editovat | editovat zdroj]

Stěny karavanů jsou tvořeny tzv. sendviči. Vnější strana je z hliníkového plechu, vnitřní strana bývá obložena slabou překližkou. Prostor mezi je vyplněn polystyrenem. Pro nábytek se používají lehké překližky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]