Karavan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karavan
Campervan, mobile home

Karavan (obytný přívěs, obytný automobil) je mobilní stavba sloužící k rekreačním účelům nebo jako mobilní zázemí. Karavany se člení na přípojná obytná vozidla a obytné automobily. Členění obytných přívěsů a návěsů lze dále dělit na jedno či vícenápravové. Obytné automobily na integrované, polointegrované, alkovny a obytné vestavby. V poslední době se objevuje mnoho modifikací všech typů.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Většina dnešních karavanů je standardně vybavena kuchyní obsahující dřez, tekoucí vodu, plynový vařič, lednici s trojkombinací (dle zdroje napájení 12 V, 230 V, plyn), koupelnou s chemickým WC a umyvadlem, většinou plynovým topením (může být i elektrické), u větších karavanů samostatnou ložnicí, u menších je stolek po rozložení sloužící jako postel. Nadstandardní výbava může zahrnovat např. rozvody teplé vody vč. bojleru (el. nebo plynový), sprchu v koupelně, klimatizaci, solární panel apod.

Napájení[editovat | editovat zdroj]

V karavanech bývají rozvody 12 V i 230 V. Pro 12 V většinou slouží nástavbová baterie, karavan může být napájen i z vozidla tzn. 12 V. V současné době může být v karavanech tzv. měnič napětí, který z 12 V stejnosměrných „vyrábí“ 230 V střídavých. Další možností je vestavba takzvané přívodky, která umožní napojit palubní 230 V rozvod karavanu prodlužovacím přívodem do běžné elektrické zásuvky. Potom je možné používat v karavanu běžné elektrické spotřebiče.

Použité materiály[editovat | editovat zdroj]

Stěny karavanů jsou tvořeny více vrstvami materiálů (tvoří tzv. sendvič). Vnější strana je z hliníkového plechu, vnitřní strana bývá obložena slabou překližkou. Prostor mezi je vyplněn polystyrenem. Pro nábytek se používají lehké překližky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]