Kostel Nejsvětější Trojice (Vysoké Studnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětější Trojice
ve Vysokých Studnicích
Vysoké Studnice Kostel Nejsvětější Trojice 2.JPG
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresJihlava
ObecVysoké Studnice
Lokalitavýchodně od obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátJihlava
FarnostVysoké Studnice
Statusfarní kostel
Užívánípravidelné
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky15739/7-5409 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětější Trojice se nachází na návrší východně od obce Vysoké Studnice. Kostel je farním kostelem římskokatolické farnosti Vysoké Studnice. Jde o barokní jednolodní stavbu s renesančním jádrem, kostel je stavbou s polygonálním závěrem a s hranolovou věží. Kostel je v rámci areálu spolu se hřbitovem, ohradní zdí a třemi kaplemi chráněn jako kulturní památka České republiky. Kostel je obklopen hřbitovem[1] se třemi kaplemi v ohradní zdi.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven v roce 1605 a původně byl určen jako protestantská modlitebna, po bitvě na Bílé hoře původní majitelé Grünové ze Stürzenberga přišli o veškerý majetek a kostel tak v roce 1665 byl vysvěcen a od té doby funguje jako katolický kostel. Novou majitelkou panství se stala Blanka Polyxena hraběnka Collalto, kaple pak byla v roce 1718 rekonstruována a přestavěna Janem Kryštofem Říkovským rytířem z Dobrčic, v tu dobu kostel získal barokní podobu. Další rekonstrukce kostela proběhla na počátku 18. století, později došlo několikrát k vykradení kostela a ten také velmi chátral, opraven pak byl až v sedmdesátých letech 20. století a v roce 1995 došlo k rekonstrukci interiéru a následně pak v roce 1998 i k rekonstrukci venkovní fasády.[3] V roce 2014 pak došlo také k rekonstrukci střechy, byla nově natřena.[4] V kostele jsou umístěny tři zvony, nejstarší je z roku 1719.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŽENČÁKOVÁ, Arnoštka. O obci [online]. Vysoké Studnice: Obec Vysoké Studnice, 2008-04-02 [cit. 2017-03-02]. Dostupné online. 
  2. a b Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-02]. Identifikátor záznamu 126248 : kostel Nejsvětější Trojice se hřbitovem. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. CAHA, Milan. kostel Nejsvětější Trojice [online]. Praha: Hrady.cz, 2012-09-20 [cit. 2017-03-02]. Dostupné online. 
  4. ZADRAŽILOVÁ, Jana. Vysoké Studnice - kostel Nejsvětější Trojice [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2014-01-02 [cit. 2017-03-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]