Johann Nepomuk Kniebandl von Ehrenzweig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Dr. Jur. Johann Nepomuk Kniebandl von Ehrenzweig
Jiná jménaJan Nepomuk Kniebandl z Ehrenzweigu
Narození1733
Olomouc
Úmrtí4. února 1786
Olomouc
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johann Nepomuk Kniebandl von Ehrenzweig (česky Jan Nepomuk Kniebandl z Ehrenzweigu; 1733 Olomouc4. února 1786 Olomouc) byl moravský zemský advokát, profesor práva a rektor olomouckého akademického lycea.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kniebandl byl v roce 1769 ustaven profesorem práva olomoucké univerzity (juris civilis et ecclesiastici professor regius et ordinarius), přičemž nahradil zesnuvšího profesora Josepha Antona Sommera.[1] Za plat 650 zlatých vyučoval (shodně s výukou na Vídeňské univerzitě):[2]

  • dějiny římského práva (historia juris civilis) podle Martiniho Ordo historiae Juris civilis
  • římské právo civilní (jus. civ. Romanum), konkrétně:
  • trestní právo podle Systema Jurisprudentiae Criminalis Johanna Petera Bannizy
  • kanonické právo podle Rieggerova Institutiones Jurisprudential Eeclesiasticae

Kanonické právo vyučovali jezuité pro studenty teologie na teologické fakultě od roku 1667. Jezuité se vzpouzeli vyučování kanonického práva světskými profesory, nicméně i přes jejich odpor si výuku kanonického práva pro studenty práva prosadil v roce 1696 profesor Kryštof Josef Hollandt. Následující desetiletí tak byla výuka kanonického práva pro studenty teologie a práva oddělená. K sloučení došlo až nařízením Marie Terezie v roce 1771. Ehrenzweigovo vyučování kanonického práva pak navštěvovalo na 300 studentů teologie a 50 studentů práva.[2] Později výuku církevního práva převzal profesor Josef Vratislav Monse.

V roce 1783, kdy byla univerzita přesunuta z Brna zpět do Olomouce a degradována na akademické lyceum, se Kniebandl stal rektorem.[1] Po smrti jej na pozici profesora práva nahradil Johann Rason.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZIMPRICH, Richard. Olmütz als deutsche Hochschulstadt in Mähren. Esslingen am Neckar: Bruno Langer Verlag, 1974. 124 s. (německy) 
  2. a b D'ELVERT, Christian. Die Olmützer Universität. [s.l.]: Gesellschaft zur Beförderung des Ackerbaues, der Natur- und Landeskunde, 1863. (Notizen-Blatt der Historisch-Statistischen Section der Kais.-Königl. Mährisch-Schlesischen Gesellschaft zur Beförderung des Ackerbaues, der Natur- und Landeskunde; sv. 10). Dostupné online. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]