František Macek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František Macek
Narození30. listopadu 1946
Hrabišín
NárodnostČeská
VzděláníJanáčkova akademie múzických umění v Brně
Povoláníhudební skladatel, dirigent a varhaník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
František Macek a sbor AVE v době svého založení

František Macek (* 1946 Hrabišín) je český dirigent, sbormistr, varhaník, skladatel a pedagog.

Absolvoval obor varhany na brněnské konzervatoři a řízení sboru (doc. Josef Pančík) a orchestru (prof. Otakar Trhlík) na Janáčkově akademii múzických umění.[1] Působil jako varhaník a sbormistr kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně (1968-1979) a následně vedl zlínský Filharmonický sbor Dvořák (1983-1986). Po sametové revoluci se stal varhaníkem basiliky Nanebevzetí Panny Marie na Velehradě a nastoupil jako učitel hudby na nově obnovené Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, kde založil pěvecký sbor AVE. V roce 2000 se sborem vyhrál soutěž katedrálních sborů Evropy ve francouzském Saint-Quentin. Vítězství bylo odměněno děkovným uznáním České biskupské konference v roce 2001.

František Macek zastává post regenschoriho kostela sv. Jana a sv. MořiceKroměříži a basiliky Nanebevzetí Panny Marie na Velehradě. V roce 1999 jej arcibiskup Jan Graubner ocenil medailí sv. Jana Sarkandra za dlouholetou a věrnou službu varhaníka.

Je členem subkomise pro liturgickou hudbu při olomouckém arcibiskupství a od roku 2006 ředitelem Katedrálního vzdělávacího střediska liturgické hudby a zpěvuOlomouci.

V červenci 2015 obdržel z rukou kardinála Dominika Duky děkovné uznání České biskupské konference za hudební přínos dirigentské, skladatelské a pedagogické činnosti a za 25 let hudební dramaturgie všech bohoslužeb při národních poutích na Velehradě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]