Kostel svatého Mikuláše (Znojmo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Mikuláše ve Znojmě
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Znojmo
Obec Znojmo
Souřadnice
Kostel svatého Mikuláše ve Znojmě
Kostel svatého Mikuláše ve Znojmě
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát Znojmo
Farnost Znojmo-sv. Mikuláš
Status farní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh gotika
Výstavba 1338 až první polovina 16. století
Specifikace
Stavební materiál zděný
Odkazy
Ulice Mikulášské náměstí
Kód památky 18166/7-6944 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel svatého Mikuláše ve Znojmě je v dnešní podobě pozdně gotickou trojlodní halou, stavěnou od roku 1338 do první poloviny 16. století. Jde o farní kostel farnosti Znojmo-sv. Mikuláš. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky. [1]

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Interiér se síťově zaklenutým kněžištěm

Kostel byl původně zamýšlen jako bazilika, plány byly v průběhu stavby změněny. V současné podobě se jedná o trojlodní halový kostel s protáhlým presbytářem o třech polích a polygonálním závěru. Trojlodí i presbytář jsou zaklenuty síťovou žebrovou klenbou ovlivněnou činností Petra Parléře. Presbytář je zaklenut na válcovité přípory, trojlodí na čtyři páry štíhlých sloupů bez hlavic. Věž kostela byla dostavěná až v letech 1845–1850 v novogotickém slohu.

Interiér kostela[editovat | editovat zdroj]

V interiéru se nachází několik cenných památek. Na stěnách presbytáře se dochovaly zbytky gotických fresek s pašijovými náměty a legendou o sv. Achátiovi. V kněžišti stál zřejmě gotický deskový oltář z doby kolem 14401450, který je nyní ve sbírkách Rakouské galerie. Dnešní oltář je z roku 1754 (J. I. Daisinger), z jehož dílny pocházejí i další tři oltářní obrazy (sv. Rodina, Nanebevzetí Panny Marie, sv. Šebestián). V kněžišti se dále nachází pozdně gotické pastoforium s původními mřížemi z konce 15. století, gotická socha Bičovaného Krista z doby kolem roku 1425, gotický reliéf Oplakávání (po roce 1500) a Madona zv. Chlebová (kolem r. 1500). V interiéru se dále nachází kamenná gotická křtitelnice a vrcholně barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule (dílo Josefa Winterhaldera st.).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-09-25]. Identifikátor záznamu 128856 : kostel sv. Mikuláše. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠTURC, Libor. Znojmo - průvodce po městě. Znojmo: K-Public