Kostel svatého Mikuláše (Znojmo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Mikuláše ve Znojmě
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresZnojmo
ObecZnojmo
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátZnojmo
FarnostZnojmo-sv. Mikuláš
Statusfarní kostel
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Výstavba1338 až první polovina 16. století
Specifikace
Stavební materiálzděný
Další informace
UliceMikulášské náměstí
Kód památky18166/7-6944 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel svatého Mikuláše ve Znojmě je v dnešní podobě pozdně gotickou trojlodní halou, stavěnou od roku 1338 do první poloviny 16. století. Jde o farní kostel farnosti Znojmo-sv. Mikuláš. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky. [1]

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Interiér se síťově zaklenutým kněžištěm

Kostel byl původně zamýšlen jako bazilika, plány byly v průběhu stavby změněny. V současné podobě se jedná o trojlodní halový kostel s protáhlým presbytářem o třech polích a polygonálním závěru. Trojlodí i presbytář jsou zaklenuty síťovou žebrovou klenbou ovlivněnou činností Petra Parléře. Presbytář je zaklenut na válcovité přípory, trojlodí na čtyři páry štíhlých sloupů bez hlavic. Věž kostela byla dostavěná až v letech 1845–1850 v novogotickém slohu.

Interiér kostela[editovat | editovat zdroj]

V interiéru se nachází několik cenných památek. Na stěnách presbytáře se dochovaly zbytky gotických fresek s pašijovými náměty a legendou o sv. Achátiovi. V kněžišti stál zřejmě gotický deskový oltář z doby kolem 14401450, který je nyní ve sbírkách Rakouské galerie. Dnešní oltář je z roku 1754 (J. I. Daisinger), z jehož dílny pocházejí i další tři oltářní obrazy (sv. Rodina, Nanebevzetí Panny Marie, sv. Šebestián). V kněžišti se dále nachází pozdně gotické pastoforium s původními mřížemi z konce 15. století, gotická socha Bičovaného Krista z doby kolem roku 1425, gotický reliéf Oplakávání (po roce 1500) a Madona zv. Chlebová (kolem r. 1500). V interiéru se dále nachází kamenná gotická křtitelnice a vrcholně barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule (dílo Josefa Winterhaldera st.).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-09-25]. Identifikátor záznamu 128856 : kostel sv. Mikuláše. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠTURC, Libor. Znojmo - průvodce po městě. Znojmo: K-Public