Bezděčí u Trnávky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bezděčí u Trnávky
Střed obce s památkově chráněnou zvonicí z 18. století
Střed obce s památkově chráněnou zvonicí z 18. století
Znak obce Bezděčí u TrnávkyVlajka obce Bezděčí u Trnávky
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0533 574309
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíMoravská Třebová
Okres (LAU 1)Svitavy (CZ0533)
Kraj (NUTS 3)Pardubický (CZ053)
Historická zeměMorava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel181 (2021)[1]
Rozloha7 km²
Nadmořská výška318 m n. m.
PSČ569 43 až 571 01
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduBezděčí u Trnávky 19
56943 Jevíčko
ou.bezdeci@atlas.cz
StarostkaPetra Klíčová
Oficiální web: www.bezdeci-unerazka.cz
Bezděčí u Trnávky
Bezděčí u Trnávky
Další údaje
Kód obce574309
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Bezděčí u Trnávky (německy Mitterdorf) se nachází ve východní části okresu Svitavy na pomezí Boskovické brázdy a Zábřežské vrchoviny. Žije zde 181[1] obyvatel. V převážné většině je zachována původní zástavba.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec byla založena v 11. století, poprvé se Bezděčí připomíná v listině z roku 1258, stejně jako její místní část Unerázka (dříve Uneracz). Od roku 1925 nese název Bezděčí u Trnávky.[2]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

František Wenzl (1889-1942), rodák z Unerázky, československý politik a poslanec Národního shromáždění

Společnost[editovat | editovat zdroj]

V obci se udržují velikonoční obyčeje, a to včetně takzvaného hrkání. Dále pálení čarodějnic a Mikuláš. Mezi vyhlášenou místní tradici patří Kácení máje, které se koná vždy poslední sobotu v květnu a sejde se na něm 800 až 1200 lidí. Mezi nové tradice patří od roku 1999 pořádání prázdninového odpoledne pro děti. Akce se koná vždy poslední sobotu v srpnu. Na návsi v Bezděčí se konají prázdninové turnaje v nohejbalu. Už počtvrté proběhla s velkým úspěchem akce Zpívání pod vánočním stromem.

Spolky[editovat | editovat zdroj]

Ve spolkové činnosti má největší základnu a tradici Sbor dobrovolných hasičů, který vznikl v roce 1900. Má celkem 58 členů. Další důležitou složkou v obci je Myslivecké sdružení "Čihadlo" s 21 členy, které vzniklo v roce 1993. Členové v tomto sdružení jsou i z okolních vesnic jako je Stará Roveň, Chornice, Vrážné, a Městečko Trnávka. Obě výše zmíněné organizace každoročně zajišťují kácení máje. V obci mají své zastoupení i včelaři, kteří patří pod organizaci ve Vranové Lhotě. Dalším spolkem je Klub důchodců, který je staršími občany hojně navštěvován.

SDH[editovat | editovat zdroj]

Sbor dobrovolných hasičů v Bezděčí u Trnávky byl založen v roce 1900. Jeho prvním jednatelem byl učitel Karel Kraus, starostou Leopold Koukal a náčelníkem Mořic Kopřiva.V roce založení sboru byla nová dvouproudová ruční stříkačka. O ruční pohon se muselo starat nejméně osm mužů. Její proud dosáhl do výše dvacet metrů (až na vrchol zvonice). V roce 1924 byla postavena zděná budova hasičské zbrojnice. V roce 1977 se změnil celý vzhled budovy. Část byla přestavěna na klubovnu. V lednu 1942 byla zakoupena nová motorová stříkačka od firmy Sigmund z Lutína a 60 metrů hadic, vše v ceně 24 000 korun. Nákup stříkačky byl hrazen z pokladny spolku a darů od Družstevního mlýna a pekárny v Plechtinci.

Hasiče reprezentují na soutěžích družstva mužů a žen. Hlavním úkolem našich družstev je účast na soutěžích okrsku Městečko Trnávka. Naše činnost se neomezuje jen na akce související s požární ochranou.Již tradičně pořádají mladí hasiči "Pálení čarodějnic" za hojné účasti dětí i ostatních občanů. Hlavní kulturní akcí je "Kácení máje", které organizují hasiči společně s myslivci. Na ukončení školních prázdnin pořádáme společně s obecním úřadem "Dětský den" plný her a soutěží.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • zvonice z roku 1856-kulturní památka
  • lidová architektura
  • výletiště

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Západně od obce protéká říčka Jevíčka, která je pravostranným přítokem Třebůvky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Web obce Bezděčí u Trnávky. www.bezdeciunerazka.wz.cz [online]. [cit. 2013-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-21. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VRBKA, Josef. Bezděčí a Unerázka. Vlastivědná kronika dvou vesnic na Malé Hané. Brno: Krajské nakladatelství v Brně, 1957. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]