Přeskočit na obsah

Bystré (okres Svitavy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bystré
Pohled na Bystré od Hartmanic
Pohled na Bystré od Hartmanic
Znak města BystréVlajka města Bystré
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecPolička
Obec s rozšířenou působnostíPolička
(správní obvod)
OkresSvitavy
KrajPardubický
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 603 (2024)[1]
Rozloha14,10 km²[2]
Nadmořská výška604 m n. m.
PSČ569 92
Počet domů476 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa městského úřadunám. Na podkově 2
Bystré
569 92 Bystré u Poličky
bystre@bystre.cz
StarostaMgr. Jan Neudert
Oficiální web: www.bystre.cz
Bystré
Bystré
Další údaje
Kód obce577928
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystré (německy Bistrau) je město nacházející se na východním okraji Čech v okrese SvitavyPardubickém kraji, zhruba 12 km jihovýchodně od Poličky. Žije zde přibližně 1 600[1] obyvatel. Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historický obrázek vpravo kostel, vlevo zámek Bystrá, (1815, Jiří František Čermák, vymaloval Joann Venuto, sbírka Rakouské národní knihovny / Österreichische Nationalbibliothek)

První písemná zmínka o městě Bystré pochází z roku 1200. V Kronice české od Václava Hájka z Libočan, kterou nelze brát jako věrohodný pramen, je v roce 1021 zmiňována tehdejší osada ležící asi kilometr na západ od dnešního města v místě zvaného U kostelíčka. Název pochází od názvu potoka, na kterém osada ležela – Bystrý.

Po vypálení původní osady byla na Trstenické stezce postavena nová trhová ves Bystré (zmiňována roku 1349) ve tvaru podkovy. Prvními majiteli obce Bystré byly páni z Mokošína. Od roku 1213 ves patřila ke svojanovskému panství. Za vlády Karla IV. byla povýšena na město. V pozdějších dobách získalo město řadu privilegií – např. vybírání mýta, právo týdenního trhu a jiné. V 16. století se novým majitelem města stal Jan Bezdružický z Kolovrat, jenž nechal přestavět místní tvrz. Roku 1604 zemřel a je pohřben v hrobce v místním kostele. Následujícími majiteli byli páni z Martinic, kteří zahájili v Hamrech (dnes část Bystrého) těžbu železné rudy. Za třicetileté války bylo město zpustošeno; v roce 1624 tudy táhl Albrecht z Valdštejna. V roce 1686 koupil bysterské panství Leopold z Valderode, ovšem roku 1707 jej ve veřejné dražbě koupil Jakub III. Hanibal, říšský hrabě z Hohenemsu, který dal ve městě postavit radnici. Za jeho syna František Rudolfa byl roku 1732 položen základní kámen k baroknímu kostelu a založeny nedaleké lázně Balda. Roku 1848 bylo zrušeno patrimoniální panství a město získalo vlastní správu. Roku 1869 smrtí říšské hraběnky Ernestiny rod Hohenemsů vymřel a bysterské panství tak připadlo císaři, resp. státu, který ho vlastnil až do vzniku Československa v roce 1918.

Znak a prapor[editovat | editovat zdroj]

Znak[editovat | editovat zdroj]

mini
mini

Znak města zobrazuje lovce, který na pokraji lesa zabil kopím medvěda. Pověst vypráví, že v době, kdy bylo Bystré spojeno se Svojanovem, byly daně z Bystrého a připojených obcí odváděny do Svojanova. Tam je odnášel výběrčí – snad jeden z konšelů. V hlubokých lesích mezi Hartmanicemi a Svojanovem jej přepadl medvěd, kterého muž oštěpem zabil. Tento znak je i na pečeti města.

Prapor[editovat | editovat zdroj]

Prapor města má temně červené pozadí na němž jsou dva vlnité pruhy – zlatý a černý, které symbolizují, že město bylo založeno nad dvěma potoky – Zlatým a Bysterským. Prapor byl vysvěcen v roce 1998.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Radnice
Kostel sv. J. Křtitele
Sochařská výzdoba na náměstí
Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Bystrém (okres Svitavy).
Z bohaté obrazové výzdoby stojí za zmínku např. příběhy ze života Kristova, 11 obrazů apoštolů, obrazy křížové cesty. Nad hlavním oltářem se nachází obraz sv. Jana Křtitele, který doplňují sochy jeho rodičů – Alžběty a Zachariáše.
 • Zámek Bystré - renesanční budova z roku 1585; za Františka Rudolfa z Hohenembsu barokně upraven
 • Radnice – První radní dům postavený v roce 1560 byl zčásti zděný a zčásti dřevěný a součástí byla městská šatlava. V roce 1716 se rozhodnutím Jakuba Hanibala z Hohenemsu začalo s výstavbou nové radnice, na jejíž výstavbu věnoval 330 kmenů dříví a 39 700 ks cihel. Dokončena byla o tři roky později. Budova byla zděná se sedlovou střechou a cibulovitou věží s hodinovým strojem. V radnici byla také tehdy šatlava.
Roku 1844 byla radnice opravena, ovšem o 55 let později poškozena požárem. Další opravy byly provedeny ve 20. století. Roku 1947 byly vyměněny původní krovy a jako krytina zvolena namísto šindele břidlice. V letech 19741975 byly provedeny úpravy obřadní síně. Zatím poslední rekonstrukce byly provedeny v letech 2002 a 2004.
 • Socha Panny Marie Sedmibolestné na náměstí Na podkově
 • Socha svatého Prokopa
 • Socha svatého Šebestiána
 • Pomník obětem 2. světové války
 • Sochy svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého na mostě
 • Fara - barokní budova z let 1692-1697
 • Bývalá církevní škola s reliéfem Panny Marie
 • Sokolovna
 • Vápenka u bývalé střelnice Svazarm
 • Brtounova chalupa

Části města[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reliéf Panny Marie na budově ZUŠ

Režisér Vojtěch Jasný si Bystré a jeho okolí vybral pro svůj film Všichni dobří rodáci, který byl natočen roku 1968, a pro jeho volné pokračování Návrat ztraceného ráje, které bylo natočeno roku 1999.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 podepsali zástupci výše uvedených obcí "Chartu vesnic". Projekt partnerství je zaměřen na hlavní myšlenku "Charty", že Evropu netvoří pouze města, že je tvořena i vesnicemi. V roce 2012 bylo město Bystré hostitelskou obcí festivalu "Kultura evropského venkova Bystré 2012".

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
 2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
 3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]