Alžběta (matka Jana Křtitele)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá
Alžběta
Osobní údaje
Datum narození1. století př. n. l.
Místo narozeníHebron
Datum úmrtí1. století
ChoťZachariáš
PotomciJan Křtitel
Svatořečení
Svátek5. listopad - římskokatolická církev; 5. září - pravoslaví, anglikáni, lutheráni
Uctívána církvemiřímskokatolická církev,
řeckokatolická církev a další církve ve společenství se Svatým stolcem,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
lutheráni
Patronkatěhotných žen
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Alžběta (hebrejsky אֱלִישֶׁבַע / אֱלִישָׁבַע, standardní hebrejština Elišévaʿ / Elišávaʿ, tiberská hebrejština ʾĔlîšéḇaʿ / ʾĔlîšāḇaʿ; arabsky: إشاع) byla podle Nového zákona a Koránu matkou sv. Jana Křtitele a manželkou kněze sv. Zachariáše.

Příbuzenský vztah k Marii[editovat | editovat zdroj]

V Lukášově evangeliu je popisována jako příbuzná Marie.[1] Použité řecké slovo συγγενίς může odkazovat k různým příbuzenským vztahům. Podle anglické Catholic Encyclopedia je jejich vztah popsán svatým Hippolytem (asi 170 – 236), který je považuje za sestřenice. Matku Alžběty a matku Marie považuje za sestry. Matka Marie je známa i z apokryfních textů. Některé překlady tohoto verše uvádějí jejich příbuzenství obecně, jiné je označují rovnou za sestřenice.

Alžběta v Bibli[editovat | editovat zdroj]

Podle Lukášova evangelia Alžběta pocházela z kněžského rodu Áronovců. Její manžel Zachariáš byl jedním z kněží pověřených chrámovou službou.[2] Oba byli „upřímně zbožní lidé“, ale byli již starší a bezdětní, protože Alžběta byla neplodná.[3] Poté při vykonávání obřadu Zachariáše navštívil anděl Gabriel a oznámil mu, že jeho žena Alžběta porodí syna, který „bude velikým před Pánem“.[4] Těhotnou Alžbětu navštěvuje poté její příbuzná Maria, která měla v lůně Ježíše:

Když Alžběta uslyšela Mariin pozdrav, pohnulo se dítě v jejím těle; byla naplněna Duchem svatým a zvolala velikým hlasem: ‚Požehnaná jsi nade všechny ženy a požehnaný plod tvého těla ...‘
— Lk 1, 41 (Kral, ČEP)

Na jiném místě než v Lukášově evangeliu není již Alžběta v Novém zákoně jmenována. Zmiňují se o ní ještě některé apokryfy, zejména Protoevangelium Jakubovo, které líčí narození jejího syna a následnou vraždu jejího manžela.

Svatost[editovat | editovat zdroj]

Alžběta je uctívána jako svatá v římskokatolické církvi a ve starokatolické církvi (5. listopadu), v pravoslaví a anglikánských církvích pak 5. září ve stejný den jako její manžel Zachariáš.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth (Biblical person) na anglické Wikipedii.

  1. Lk 1, 36 (Kral, ČEP)
  2. Lk 1, 5 (Kral, ČEP)
  3. Lk 1, 6 (Kral, ČEP)
  4. Lk 1, 15 (Kral, ČEP)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]