Balda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Balda (rozcestník).
Balda
Lokalita
Charakterosada
ObecJedlová
OkresSvitavy
KrajPardubický kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíJedlová
Balda
Balda
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osada Balda, známá také jako Zlatá Studně (německy Gold Brunn[1]) je osada, která v roce 1930 patřila pod obec Jedlová (Schönbrunn). Leží necelou půlhodinu chůze východně od Jedlové, uprostřed hlubokých lesů. Za svou existenci vděčí několik domků léčivému prameni. V současnosti je součástí obce Stašov (Dittersbach), která leží východně.

Historie lázní[editovat | editovat zdroj]

Za svou existenci osada vděčí léčivému prameni. V roce 1835 zdroj zkoumal pražský universitní profesor Pleischl. Lázně původně sestávaly ze dvou lázeňských domů a jednoho bazénu. V minulosti měly lázně Zlatá Studna kapacitu 180 lidí. Procházky v oblasti: k prameni, 2 dvě stě let staré lípy (v jedné z nich je 14 metrů vysoký oltář).

O objevu lázní[editovat | editovat zdroj]

Legenda vypráví, že zemědělec z Jedlové v místech, kde jsou dnes lázně, našel zlatou růži. Začaly se provádět vykopávky, ale z důvodu silného proudu vody byly práce zastaveny. Podle výkopů dostala osada jméno Zlatá Studna. Není bez zajímavosti, že obcí Jedlová u Hamrů protéká Zlatý potok. Léčivý pramen byl znám již dlouho a v roce 1740 nechal Franz Rudolf Graf von Hohenembs postavit dřevěný lázeňský dům a skromný penzion. Od té doby se lázně dále rozšiřovaly.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Lesní kaple s letopočtem 1747 nad vchodovými dveřmi.
  • Kamenný kříž se sochou Krista v blízkosti kaple z roku 1884.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]