Hraniční zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hraniční zámek
Hraniční zámek
Účel stavby

hotel

Základní informace
Sloh klasicistní
Architekt Karel Schlepa
Výstavba 1816-1827
Stavebník Jan I. Josef z Lichtenštejna
Současný majitel Česká republika
Další majitelé Lichtenštejnové
Poloha
Adresa Hlohovec 16, Hlohovec, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Hraniční zámek
Hraniční zámek
Další informace
Rejstříkové číslo památky 36467/7-1245 (PkMISSezObr)
Web [2]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hraniční zámek je zámek v Lednicko-valtickém areálu. Budova zámku je situována na západním břehu Hlohoveckého rybníka, přímo na hranici katastrálních území obcí Hlohovec a Lednice. Zámeček je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavbu si nechal zhotovit Jan I. Josef z Lichtenštejna. Plány k projektu zámku vypracoval zednický mistr Karel Schlepa. Samotná stavba zámku probíhala v letech 1816 - 1827. Pozemky, na nichž byl postaven zámek původně náležely k Moravě, ale přibližně v době výstavby zámku došlo k posuvu zemské hranice mezi Moravou a Dolními Rakousy do středu zámku. Tuto pozdější hranici dokumentuje nápis „Zwischen Österreich und Mähren“ na jeho průčelí. Tuto hranici tvořil potok protékající dvoranou zámečku. Zámeček byl zbudován na močálovité půdě, která musela být nejdříve zpevněna dřevěnými piloty a rošty, na které pak byly položeny základy objektu.[2] Celkové náklady na vybudování zámku činily na 70 573 zl.[3] Poté co byl zámek v roce 1945 zkonfiskován, sloužil jako ornitologická stanice. Roku 1995 proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce. V současné době se v zámku nachází hotel a restaurace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-26]. Identifikátor záznamu 148326 : zámek - zámeček Hraniční. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. hranicnizamecek.cz [cit. 2011-05-10]. Dostupné online. 
  3. hrady.cz [cit. 2011-06-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]