Kostel svatého Jana Křtitele (Jihlava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jana Křtitele
Kostel svatého Jana Křtitele
Kostel svatého Jana Křtitele
Místo
Obec Jihlava
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát Jihlava
Farnost Jihlava-svatý Jakub
Status filiální kostel
Užívání mše dvakrát týdně
Architektonický popis
Stavební sloh gotika, baroko
Výstavba pol. 13. století
Další informace
Kód památky 31839/7-4879 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Křtitele je filiální kostel farnosti Jihlava-sv. Jakub[1] a kulturní památka[2]Jihlavě. Na místě původní románské stavby byl kostel postaven v polovině 13. století ve stylu gotiky, přestavěn byl v roce 1695, posléze byl barokizován.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Jana Křtitele stojí volně na stejnojmenném Jánském kopečku při levém břehu řeky Jihlavy, poblíž křižovatky ulice Havlíčkovy a Polenské. V těsné blízkosti vede železniční trať, ulicí Havlíčkovou pak linky městské hromadné dopravy se zastávkou Pod Jánským kopečkem; před západní stranou stojí sousoší Kalvárie ze zaniklé Křížové cesty. Kostel je majetkem Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba, Jihlava; v kostele se pravidelně slouží mše svaté.

Kostel je orientovaný, má jednu loď, sakristie přiléhá ke kněžišti ze severní strany. Při jihozápadním nároží je venkovní kazatelna. Do kostela vedou dva vchody: ze západu a z jihu; vedle jižního vchodu je patrný portál raně gotického vchodu. Na severní straně lodi jsou zaslepena tři původní štěrbinová okna. Nad kněžiště se tyčí čtyřboká dřevěná věžička.

Z doby baroka pocházejí tři oltáře: oltář svatého Jana Křtitele, svatého Norberta a svatého Jana Nepomuckého. Jako svého času populární se z historického inventáře kostela uvádí obraz spícího horníka s nápisem „Bylo, a už není“, německy Es war und ist nicht mehr.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Jana Křtitele byl postaven v polovině 13. století na místě někdejší románské zástavby, snad budovy zeměpanské správy. Pozdněgotické kněžiště, včetně žebrové klenby je datováno kolem roku 1500. Z roku 1559 pochází přístavba sakristie. Hudební kruchta byla zřízena koncem 17. století a z ní vstup na venkovní kazatelnu. Generální opravy kostela proběhly v letech 1905 a 1984.[3]

Kostel se zmiňuje poprvé v roce 1233 v souvislosti s výčtem třinácti poplatných vsí slovanského jména. Býval kostelem farním, než se farním kostelem stal kostel svatého Jakuba Staršího (1257) v nově založeném kolonizačním městě Jihlavě na protější straně řeky.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biskupství brněnské. Katalog brněnské diecéze: neproměnná část. Příprava vydání Gerbrich, Josef; Doffek, Jiří; Saňová, Jana. Brno: Biskupství brněnské, 2007. 350 s. ISBN 978-80-254-0298-6. S. 119. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 143383 : kostel sv. Jana Křtitele. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b JAROŠ, Zdeněk. Jihlavské nemovité památky. 1. vyd. Jihlava: Muzeum Vysočiny, 2002. 169 s. ISBN 80-86382-07-9. S. 49–51. 
  4. BARTUŠEK, Antonín; KÁBA, Arnošt. Umělecké památky Jihlavy. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Krajské nakladatelství v Havlíčkově Brodě, 1960. 64 (147) s. S. 12, 13, 49. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]