Jindřich Václav Richter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Václav Richter, SJ
Narození1653
Prostějov, Markrabství moravské
Úmrtí3. listopadu 1696
povodí Amazonky
Národnostčeská
PovoláníCírkevní heraldikaŘímskokatolický duchovní
Znám jakoTovaryšstvo JežíšovoČlen řádu Tovaryšstva Ježíšova - Jezuité
Nábož. vyznánířímskokatolické
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Václav Richter (1653[1] Prostějov3. listopadu 1696 povodí Amazonky) byl český jezuita a misionářČeské provincie.

Život a misijní činnost[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval teologii na jezuitské klementinské kolejiPraze. Proti vůli rodičů vstoupil do jezuitského řádu a podle příkladu sv. Františka Xaverského si jako životní cíl zvolil službu v mimokřesťanských částech světa. V roce 1683 byl vybrán do zámořských misií. Působil v Jižní Americe v povodí Amazonky společně s dalším jezuitou z České provincie, trutnovským rodákem Samuelem Fritzem. Fritz se proslavil jako tvůrce první podrobné mapy tohoto jihoamerického veletoku. Richter působil mezi domorodci kmenů Cunivů, Pirů, Jívary, Mananahuy.[2] Zakládal redukce, kde se snažil indiány vést k usedlému životu, křesťanství, řemeslům, snažil se je europeizovat. Tyto jezuitské redukce pak dosáhly svého vrcholu na území dnešní Paraguaye, kde se staly jakýmisi vzorovými křesťanskými kolektivními obcemi.

Misie nebyly prosty i násilného šíření křesťanství, a proto bylo typické, že se periodicky opakovala povstání proti moci kolonizátorů, což se týkalo především oblastí pod španělskou nadvládou. Při jednom z nich v roce 1696 Richter zahynul, když byl zavražděn náčelníkem kmene Cunivů Jindřichem Mamelukem, kterého sám křtil a dal mu své jméno.

Richter pilně korespondoval se svými řádovými bratry v Praze i se svou rodinou. Na základě těchto dopisů lze rekonstruovat řadu okolností ze života indiánů i jeho života v zámoří. Oficiální hagiografii mučedníka Jindřicha Václava Richtra pak zpracoval jezuita a rektor klementinské koleje Emmanuel de Boye.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Některé prameny uvádí datum narození 4. září. Jiné 7. září 1653
  2. KUNSKÝ, Josef. Čeští cestovatelé. Díl 1. Praha : Orbis, 1961, s. 251.
  3. Vita et obitus vener. patris Henrici Wenceslai Richter, ex quadraginta operarijs Societ. Jesu ad procurandam infidelium conversionem ex Provincia Bohemiae in Americam missis, a Cunibus Sacrae Fidei Rebellibus…., ve VKOL uložené pod sig. 34. 787.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CYDLÍK, Tomáš et al.: Osobnosti Prostějovska. V Prostějově : Klub historický a státovědný, 2012.
  • KUNSKÝ, Josef: Čeští cestovatelé. Praha: Orbis, 1961. Díl 1, s. 249–255.
  • KAŠPAR, Oldřich: Smrtí život nekončí : příběh českého misionáře na Amazonce. Praha : Granit, 1993.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]