Jindřich Václav Richter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jindřich Václav Richter, SJ
Narození1653
Prostějov, Markrabství moravské
Úmrtí3. listopadu 1696
povodí Amazonky
Národnostčeská
PovoláníCírkevní heraldikaŘímskokatolický duchovní
Znám jakoTovaryšstvo JežíšovoČlen řádu Tovaryšstva Ježíšova - Jezuité
Nábož. vyznánířímskokatolické
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Václav Richter (1653[1] Prostějov3. listopadu 1696 povodí Amazonky) byl český jezuita a misionářČeské provincie.

Život a misijní činnost[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval teologii na jezuitské klementinské kolejiPraze. Proti vůli rodičů vstoupil do jezuitského řádu a podle příkladu sv. Františka Xaverského si jako životní cíl zvolil službu v mimokřesťanských částech světa. V roce 1683 byl vybrán do zámořských misií. Působil v Jižní Americe v povodí Amazonky společně s dalším jezuitou z České provincie, trutnovským rodákem Samuelem Fritzem. Fritz se proslavil jako tvůrce první podrobné mapy tohoto jihoamerického veletoku. Richter působil mezi domorodci kmenů Cunivů, Pirů, Jívary, Mananahuy.[2] Zakládal redukce, kde se snažil indiány vést k usedlému životu, křesťanství, řemeslům, snažil se je europeizovat. Tyto jezuitské redukce pak dosáhly svého vrcholu na území dnešní Paraguaye, kde se staly jakýmisi vzorovými křesťanskými kolektivními obcemi.

Misie nebyly prosty i násilného šíření křesťanství, a proto bylo typické, že se periodicky opakovala povstání proti moci kolonizátorů, což se týkalo především oblastí pod španělskou nadvládou. Při jednom z nich v roce 1696 Richter zahynul, když byl zavražděn náčelníkem kmene Cunivů Jindřichem Mamelukem, kterého sám křtil a dal mu své jméno.

Richter pilně korespondoval se svými řádovými bratry v Praze i se svou rodinou. Na základě těchto dopisů lze rekonstruovat řadu okolností ze života indiánů i jeho života v zámoří. Oficiální hagiografii mučedníka Jindřicha Václava Richtra pak zpracoval jezuita a rektor klementinské koleje Emmanuel de Boye.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Některé prameny uvádí datum narození 4. září. Jiné 7. září 1653
  2. KUNSKÝ, Josef. Čeští cestovatelé. Díl 1. Praha : Orbis, 1961, s. 251.
  3. Vita et obitus vener. patris Henrici Wenceslai Richter, ex quadraginta operarijs Societ. Jesu ad procurandam infidelium conversionem ex Provincia Bohemiae in Americam missis, a Cunibus Sacrae Fidei Rebellibus…., ve VKOL uložené pod sig. 34. 787.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CYDLÍK, Tomáš et al.: Osobnosti Prostějovska. V Prostějově : Klub historický a státovědný, 2012.
  • KUNSKÝ, Josef: Čeští cestovatelé. Praha: Orbis, 1961. Díl 1, s. 249–255.
  • KAŠPAR, Oldřich: Smrtí život nekončí : příběh českého misionáře na Amazonce. Praha : Granit, 1993.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]