Kamil Prudil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Kamil Prudil
Narození29. listopadu 1937
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí22. dubna 2006 (ve věku 68 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánímalíř
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kamil Prudil (29. listopadu 1937 Brno22. dubna 2006 Praha)[1] byl český malíř a psycholog. Má přízvisko „malíř Šumavy“.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Brně a vyrůstal na Českomoravské vrchovině v Radiměři. Poslední léta prožil v Praze, kde pracoval ve státní správě, později na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvu vnitra ČR.

V letech 195459 studoval na umělecko-průmyslové škole v Brně a později vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor psychologie.

Kamil Prudil zasvětil svůj život malování. Již jako na mladého kluka na něj měla velký vliv návštěva několika malířů a akademických malířů jako například Řehořka, prof. Ranného a národního umělce akad. mal. Mudrocha v Bratislavě.

Byl vyhraněným realistickým krajinářem. Pro svou tvorbu čerpal v Jizerských horách[1], na Českomoravské vrchovině, v Hřensku, Beskydech, v Jeseníkách, na jižní Moravě a hlavně na Šumavě, kterou miloval, propagoval a kde mu bylo uděleno čestné občanství obce Kvildy. Samozřejmě jsou v jeho tvorbě i jiná díla než krajinomalby.

Pořádal desítky samostatných výstav po celé ČR[1] hlavně na Šumavě, Františkově[3] a Vimperku. Své obrazy má i v zahraničí jako například v Německu, Rakousku, Anglii a Americe.

Tento akademický malíř byl členem výboru Sdružení výtvarníků ČR a o své výtvarné práci tvrdil:„Malovat znamená chápat vše kolem sebe více rozměrněji a více citověji, chápat svět celým svým srdcem a zviditelňovat to, čeho si běžně nevšímáme.“

Fotky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.valtice.cz/vz/images/2007/12/vz07-12.pdf Vzpomínka na malíře Karla Prudila
  2. http://zeus.npsumava.cz/stranky.php?idc=758 Archivováno 21. 10. 2014 na Wayback Machine Kamil Prudil má přízvisko "malíř Šumavy". V letošním roce (pozn. jde o rok 2004) pořádá již desátou výstavu děl ze Šumavy, v Galerii Šumavy, na Kvildě - Františkově.
  3. http://www.renesance-gabreta.cz/pamatnik-prevadecu-na-svobodu Malíř vánočně pocukrovaných šumavských idyl PhDr. Kamil Prudil a jeho přátelé tu v místní šumavské galerii otevírali expozici svých obrazů, vitráží, fotografií a řezbářských prací, inspirovaných Šumavou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]