Konvikt svatých Andělů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Konvikt svatých Andělů se nachází na Kyptově náměstí v Telči, v těsné blízkosti jezuitské koleje a kostela sv. Jakuba Staršího.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled přes Ulický rybník

Ve 14. a 15. století stával na místě konviktu hradební parkán s hranolovitou baštou a právě zde vznikala nejstarší zástavba města, jejíž zbytky jsou dnes k vidění ve východní části domu – jedná se o gotické ostění branky zasazené do hradeb. Ve 2. polovině 16. století pak v těchto místech stávala sladovna, kterou s okolními objekty roku 1654 hraběnka Františka Slavatová darovala jezuitům a v roce 1688 zde nechala postavit konvikt. Jezuité jej využívali jako hudební a pěveckou školu a to až do roku 1773, kdy došlo ke zrušení řádu. Novým majitelem se stala vrchnost a prostory se využívali k ubytování panských úředníků. Ve 2. polovině 19. století prošel klasicistní přestavbou, při níž přišel o věžičku. Posledním majitelem byl hrabě Podstatský, jemuž byl majetek po roce 1945 zestátněn.

Po zestátnění sloužil dům bytovým účelům. Jeho devastaci zabránila rozsáhlá památková obnova v letech 1994 - 2001. V jejím průběhu došlo ke změně vlastníka. Vlastnické právo přešlo v roce 2000 z města na stát. V současné době slouží jako vzdělávací zařízení.

Součástí konviktu byla (a je) také zahrada, do které se vstupovalo po mostě přes Ulický rybník.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Josef Hrdlička, Markéta Marková, Telč. Památky ve městě a okolí. Havlíčkův Brod: 1996