Martin Motýl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martin Motýl
Martin Motýl na vystoupení v Kroměříži 6. května 2015
Martin Motýl na vystoupení v Kroměříži
6. května 2015
Základní informace
Narození 4. března 1972 (48 let)
Zlín
Žánry rock, popmusic
Povolání skladatel, textař, zpěvák, kytarista
Aktivní roky od roku 1992
Příbuzná témata Premier, Argema, Bobr & Motýl
Web Oficiální stránka - www.motylband.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Motýl (* 4. března 1972 ve Zlíně [1]) je český skladatel, textař, zpěvák a kytarista.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Martin Motýl zahájil svou hudební kariéru v Bystřici pod Hostýnem, kde se účastnil různých pěveckých soutěží. Následně prošel prvními rockovými zkušenostmi ve školní kapele, aby zakotvil ve zlínské rockové formaci Excelent. Po absolvování základní vojenské služby, ho povolává další zlínská kapela Attack . Ovšem pravidelnější pódiové vystupování přichází v roce 1992 v uherskohradišťské kapele Imperium.

V roce 1993 přichází nabídka od zlínské skupiny Premier, kde se uvedl jako autor hudby a textu ve čtyřech skladbách na prémiovém albu Probodnu tě hroty.

V roce 1995 vydává Premier druhé album Hrobař, jehož stejnojmenná skladba se stává celorepublikovým hitem a album i samotná skladba získávají několik významných ocenění. Premier se stává fenoménem a absolvuje několik celorepublikových turné.

Posledním albem na kterém se ve skupině Premier podílel bylo album Černá vdova vydaném v roce 1996.

V té době došlo v kapele k hudebním neshodám - Martin Motýl Premier opouští a přijímá nabídku skupiny Argema.

S Argemou se pouští do natáčení alba Když sem šel z Hradišťa / 1996 / a uvádí se jako autor hudby a textů třemi skladbami. V té době absolvuje Argema několik televizních vystoupení a nespočet koncertů po celé republice. V roce 1997 natáčí Argema album Pomaláče 2, kde se opět prezentuje jako autor hudby a textů – tentokráte čtyřmi skladbami. V roce 1997 jej přizval dlouholetý člen původní Argemy Zbyněk Bobr Horák k natáčení jeho sólového alba Argemaniak aneb vzpomínky na Argemu, kde jako kytarista natočil několik skladeb včetně písně Vyznání a podílel se i na hudební produkci.

Na jaře roku 1998 odchází z Argemy a zakládá ve Zlíně skupinu Babyloon. Skupina vydává ve vlastní režii dva maxisingly s osmi písněmi, aby vzápětí pro nedostatek financí a absenci vydavatelské firmy projekt pozastavila.

V roce 1999 se začíná psát nová etapa hudebních úspěchů Martina Motýla, když se dává dohromady se Zbyňkem Bobrem Horákem a zakládají duo Bobr & Motýl. Jejich první album dostalo název Vojáci lásky a vyšlo v roce 2000. Na albu je i skladba Vyznání, která patří k nejhranějším skladbám v médiích. V roce 2003 vychází další album s názvem Vyznání – ty jsi má láska, ty jsi můj sen. Jako bonus obsahuje CD i klip ke skladbě Vyznání. Album vychází u hudebního vydavatelství Multisonic. Bobr & Motýl za svou šestiletou kariéru ( 19992005 ) absolvují přes 1000 vystoupení a to nejen v ČR a na Slovensku, ale i v Řecku ve spolupráci s agenturou Amfora.

Roku 2006 přichází další výrazná umělecká změna, když přichází Erika Koštuříková a vzniká tak duo Motýl & Erika. Otevírají se tak nové možnosti hudebních vystoupení, duo vystupuje na firemních večírcích, plesech, rodinných oslavách a pořádá koncerty pro děti v základních a mateřských školách. V roce 2008 vydávají CD Jen své srdce lásce dej. Duo stále častěji na vystoupeních doplňuje kytarista a zpěvák Jakub Talaš a Martin Motýl proto mění filozofii nabídky hudebních vystoupení a zakládá nový hudební projekt s názvem Motýl Band CZ. Tento projekt dává možnost zájemcům o hudební vystoupení zvolit si obsazení skupiny dle svých požadavků na repertoár a cenu produkce. Martin Motýl tak otevírá další etapu svého pestrého hudebního života a rozdává dál radost svým hudebním fanouškům.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Skupina Premier [2][editovat | editovat zdroj]

Skupina Argema [3][editovat | editovat zdroj]

  • 1996 Když sem šel z Hradišťa
  • 1997 Pomaláče 2

Zbyněk Bobr Horák[editovat | editovat zdroj]

  • 1996 Argemaniak – Vzpomínky na Argemu

Bobr & Motýl[editovat | editovat zdroj]

  • 2000 Vojáci lásky
  • 2003 Vyznání - Ty jsi má láska Ty jsi múj sen

Motýl & Erika[editovat | editovat zdroj]

  • 2008 Jen své srdce lásce dej

Motýl band CZ[editovat | editovat zdroj]

  • 2015 ZLATÉ HITY české a slovenské - 21 NEJ...

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.motylband.cz/
  2. Archivovaná kopie. www.premier-rock.cz [online]. [cit. 2010-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-09. 
  3. Archivovaná kopie. www.argema.cz [online]. [cit. 2010-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]