Jan Pivečka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Pivečka
Narození 19. října 1919 nebo 24. října 1919
Slavičín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 5. ledna 2004 (ve věku 84 let)
Zlín
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Pivečka (19. října 1919 Slavičín5. ledna 2004 Zlín[1]) byl český podnikatel, obuvník, který pracoval ve firmě Tomáše Bati. Po roce 1948 působil v zahraničí. Po sametové revoluci v roce 1990 působil jako mezinárodního poradce ve střední a východní Evropě v obuvnickém průmyslu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Slavičíně v rodině, která měla tradici ševců, koželuhů a soukeníků. Navštěvoval gymnázium v Uherském Hradišti a v roce 1938 maturoval na Obchodní akademii v Brně. Poté se na přání svého otce vyučil u ševce Mnačka v Pitíně řemeslu, které si za krátkou dobu oblíbil. Jako úspěšný student měl možnost pracovat u firmy Baťa ihned po maturitě, ale jeho otec s tím nesouhlasil. Během druhé světové války založil ve Slavičíně Závodní učňovskou školu. Vzorem mu byl Tomáš Baťa, se kterým jeho rodina udržovala obchodní a přátelské vztahy. Po skončení druhé světové války se stal prvním předsedou Svazu obuvnického průmyslu. A v roce 1946 přijal nabídku pracovat u Baťů. Se smlouvou odletěl na tři roky do Indie, později do Pákistánu, na Cejlon a následně na Jávu. V důsledku politické změny v Československu v roce 1948 a znárodnění rodinného podniku se do Evropy vrátil v roce 1956 s francouzským pasem a do Československa se nevrátil. Pomohl zachránit přítelovu obuvnickou továrnu před krachem a společně s ním začal podnikat v Západním Německu, kde podnikal následujících čtyřiadvacet let a kde se také oženil. Potíže s jeho podnikem, které byly způsobeny rychle rostoucími výrobními náklady a zvýšeným dovozem levnější asijské obuvi, nastaly s útlumem celého německého obuvnického průmyslu po roce 1970. Již v té době se řídil heslem „nikdy se nevzdávej” (never give up). Začal vyrábět obuv racionálně z moderních materiálů a snažil se překonávat rostoucí potíže. Bojoval až do roku 1980, kdy ho beznadějná situace donutila kapitulovat podnikání ukončit. Ztratil majetek, ale zachoval si dobré jméno, reputaci odborníka a získal další zkušenost pro život. V roce 1990 působil jako mezinárodního poradce ve střední a východní Evropě v obuvnickém průmyslu. V roce 1993 byla jeho práce v mezinárodních organizacích oceněna udělením záslužného kříže prezidentem Spolkové republiky Německo. V roce 1999 byl vyznamenán Mezinárodním svazem obuvnických techniků v Itálii za zásluhy o rozvoj obuvnického průmyslu.

Nadace Jana Pivečky[editovat | editovat zdroj]

Nadace[2] Jana Pivečky byla založena v listopadu 1996. Kromě grantové podpory realizuje vlastní programy ve třech základních oblastech – motivace, výchova a vzdělávání mladých lidí a podpora jejich volnočasových aktivit, rozvoj a vytváření zdravé občanské společnosti a podpora trvale udržitelného rozvoje. Výchova mládeže je prováděna především formou besed a přednášek na školách a organizováním studentských soutěží. V rámci ekologických aktivit je podporována například rekonstrukce a údržba Pivečkova lesoparku.

Pivečkův lesopark[editovat | editovat zdroj]

Lesopark byl založen v roce 1936, sloužil jako odpočinková zóna obyvatelům Slavičína a zejména pak zaměstnancům obuvnického podniku, který vlastnili Pivečkovi. V parku jsou k vidění dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské uměleckoprůmyslové vysoké školy, které utváří atmosféru parku.

Gymnázium Jana Pivečky[editovat | editovat zdroj]

Gymnázium Jana Pivečky ve Slavičíně bylo založeno v roce 1992. Jeho první působiště bylo v areálu SOU strojírenského Slavičín a gymnázium tvořilo jediný subjekt spolu s Rodinnou školou. Osmiletý studijní program byl na gymnáziu zaveden v roce 1994 a areál školy se současně přesunul do Slavičína pod vedením ředitele Mgr. Ondřeje Kašpara. Od 1. dubna 2003 místo ředitele přebíral jeho zástupce Mgr. Josef Maryáš.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]