Marie Antonína Kratochvílová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bl. Marie Antonína Kratochvílová
Blessed Maria Antonina Kratochwil.jpg
Mučednice
Datum narození21. srpen 1881
Místo narozeníVítkovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí2. říjen 1942
Místo úmrtíStanislavov
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Místo pohřbeníStanislavov
(přesné místo neznámé – hřbitov zničen)
Blahořečena1999 (Jan Pavel II.)
Úřadyřeholnice
Uctívána církvemiŘímskokatolická církev

Blahoslavená Marie Antonína Kratochvílová (21. srpna 1881 Vítkovice[1]2. října 1942 Stanislavov), původním jménem Marie Anna Kratochvílová, je mučednice a patronka ostravsko-opavské diecéze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v dělnické rodině Janu a Johanně Kratochvílovým v Ostravě-Vítkovicích. Pokřtěna byla 3. září 1881 farářem Janem Spurným. V devatenácti letech se rozhodla pro řeholní povolání a ve dvaceti letech vstoupila do kongregace Chudých školských sester naší Paní.

Učitelský ústav školských sester dokončila zkouškou před státní zkušební komisí v roce 1906 v Těšíně. V roce 1910 složila první řeholní sliby. 9. července 1942 byla jako představená komunity sester v ukrajinském Mikuličíně zatčena gestapem a uvězněna ve Stanislavově (dnes Ivano-Frankivsk). Během věznění byla mnohokrát vyslýchána a fyzicky týrána. Propuštěna byla 26. září 1942 ve velmi špatném zdravotním stavu. Zemřela 2. října 1942 ve stanislavovské nemocnici.

Blahořečena byla společně s dalšími 108 mučedníky z doby druhé světové války 13. června 1999 při pouti Jana Pavla II. do Polska.[2] Na její počest byl pojmenován Dětský domov blahoslavené Marie A. Kratochvílové v Řepišti, v letech 2000-2005 nesla vítkovická nemocnice na její počest jméno Vítkovická nemocnice Blahoslavené Marie Antoníny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]