Marie Antonína Kratochvílová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bl. Marie Antonína Kratochvílová
Blessed Maria Antonina Kratochwil.jpg
Mučednice
Datum narození 21. srpen 1881
Místo narození Ostrava
Datum úmrtí 2. říjen 1942
Místo úmrtí Stanislavov
Místo pohřbení Stanislavov
(přesné místo neznámé – hřbitov zničen)
Blahořečena 1999 (Jan Pavel II.)
Úřady řeholnice
Uctívána církvemi Římskokatolická církev

Blahoslavená Marie Antonína Kratochvílová (21. srpna 1881 Ostrava2. října 1942 Stanislavov), původním jménem Marie Anna Kratochvílová, je mučednice a patronka ostravsko-opavské diecéze.

Narodila se v dělnické rodině Janu a Johanně Kratochvílovým v Ostravě-Vítkovicích. Pokřtěna byla 3. září 1881 farářem Janem Spurným. V devatenácti letech se rozhodla pro řeholní povolání a ve dvaceti letech vstoupila do kongregace Chudých školských sester naší Paní.

Učitelský ústav školských sester dokončila zkouškou před státní zkušební komisí v roce 1906 v Těšíně. V roce 1910 složila první řeholní sliby. 9. července 1942 byla jako představená komunity sester v ukrajinském Mikuličíně zatčena gestapem a uvězněna ve Stanislavově (dnes Ivano-Frankivsk). Během věznění byla mnohokrát vyslýchána a fyzicky týrána. Propuštěna byla 26. září 1942 ve velmi špatném zdravotním stavu. Zemřela 2. října 1942 ve stanislavovské nemocnici.

Blahořečena byla společně s dalšími 108 mučedníky z doby druhé světové války 13. června 1999 při pouti Jana Pavla II. do Polska.[1] Na její počest byl pojmenován Dětský domov blahoslavené Marie A. Kratochvílové v Řepišti, v letech 2000-2005 nesla vítkovická nemocnice na její počest jméno Vítkovická nemocnice Blahoslavené Marie Antoníny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://tisk.cirkev.cz/z-domova/pet-let-od-blahoreceni-ostravske-mucednice.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]