Ivan Haluzický

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Ivan Haluzický
Narození 9. března 1913
Uherský Brod
Úmrtí 4. listopadu 1965 (ve věku 52 let)
Bratislava
Místo pohřbení Piešťany
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ivan Haluzický (9. března 1913 Uherský Brod, Rakousko-Uhersko4. listopadu 1965 Bratislava, Československo) byl důstojník slovenského a československého letectva, velitel posádky piešťanského letiště, s níž přešel do povstání.

Život[edit | edit source]

Narodil se v Uherském Brodě. Jeho bratr Juraj působil jako hudební pedagog. Od roku 1938 působil jako velitel 8. pozorovací letky ve Vyškově. Operoval na strojích Letov Š-328. Po vyhlášení Slovenského státu působil jako důstojník slovenského letectva. Jako příslušník 11. letky se zúčastnil tažení proti Polsku a SSSR.

Později do 29. srpna 1944 působil jako velitel letiště Piešťany. Po vypuknutí Slovenského národního povstání organizoval protinacisticky smýšlející vojáky posádky a s asi 400 muži odešel na povstalecké území. Jednotka zanechala celý letecký park na letišti v Piešťanech a na letiště Tri Duby dorazila jako motorizovaný oddíl. Příslušníci piešťanské posádky později bojovali u Nové Bani, Martina, Vrútek, Malého Šturce a Sučan jako součást povstalecké armády.

Byl evakuován z povstaleckého území a 22. září 1944 se začal v polské Przemyśli zacvičovat na sovětská letadla. Od 5. ledna 1945 působil jako velitel 2. československého stíhacího leteckého pluku působícího na východní frontě.

Po válce v letech 1945 – 1949 působil jako velitel leteckého pluku v Piešťanech. Později po roce 1950 byl zatčen a politicky pronásledován komunistickým režimem. V roce 1959 absolvoval stavební fakultu Technické univerzity v Bratislavě. Zemřel v roce 1965 v Bratislavě. Je pohřben v Piešťanech.

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ivan Haluzický na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[edit | edit source]