Christian Mayer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christian Mayer
Christian Mayer.jpg
Narození 20. srpna 1719
Modřice
Úmrtí 16. dubna 1783 (ve věku 63 let)
Heidelberg
Zaměstnavatel Univerzita Heidelberg
Ocenění člen Královské společnosti
Funkce profesor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christian Mayer (20. srpna 1719, Modřice16. dubna 1783, Mannheim) byl česko-německý jezuita, fyzik, astronom, geodet, kartograf a meteorolog. Proslul především objevy a studiem dvojhvězd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Modřicích, nedaleko Brna. Vystudoval teologii v Mohuči a poté, roku 1745, vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova v Mannheimu. Zde dostal učitelské školení a začal učit matematiku a klasické jazyky v Aschaffenburgu. V roce 1751 byl jmenován profesorem filozofie na univerzitě v Heidelbergu, v roce 1752 se stal tamtéž profesorem experimentální fyziky.

Při pobytu v Paříži, kde studoval hydrologii, se od zdejších astronomů, jimiž byli Nicolas Louis de Lacaille, Jérôme Lalande, César François Cassini de Thury či Pierre Bouguer, naučil využívat nové astronomické a geodetické přístroje. Po návratu do Německa si v palácové zahradě ve Schwetzingenu zřídil první observatoř a pozoroval poté návrat komety (1759), tranzit Venuše (1761) i částečná zatmění v letech 1765 a 1778. Roku 1769 pozoroval další přechod Venuše přes Slunce v Petrohradu, spolu s Andersem Johanem Lexellem. Se svým kolegou Johannem Metzgerem objevili přes sto dvojhvězd. Mayer jako první vyslovil myšlenku, že se dvojhvězdy točí kolem společného těžiště.

Roku 1763 byl jmenován dvorním astronomem. V roce 1768 byl zvolen členem Německé akademie věd - Leopoldina. V roce 1771 byl pověřen řízením výstavby Mannheimské hvězdárny, posléze se stal jejím prvním ředitelem. Roku 1773 se stal členem britské Královské akademie věd (Royal Society).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Christian Mayer (astronomer) na anglické Wikipedii a Christian Mayer (Physiker) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]