Christian Mayer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Christian Mayer
Narození20. srpna 1719
Modřice
Úmrtí16. dubna 1783 (ve věku 63 let)
Heidelberg
Povoláníastronom, fyzik, matematik, kartograf, zeměměřič, vědec, vysokoškolský učitel a katolický kněz
ZaměstnavatelUniverzita Heidelberg
Oceněníčlen Královské společnosti
Nábož. vyznáníkatolicismus
Funkceprofesor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christian Mayer (20. srpna 1719, Modřice16. dubna 1783, Mannheim) byl česko-německý jezuita, fyzik, astronom, geodet, kartograf a meteorolog. Proslul především objevy a studiem dvojhvězd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Modřicích, nedaleko Brna. Vystudoval teologii v Mohuči a poté, roku 1745, vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova v Mannheimu. Zde dostal učitelské školení a začal učit matematiku a klasické jazyky v Aschaffenburgu. V roce 1751 byl jmenován profesorem filozofie na univerzitě v Heidelbergu, v roce 1752 se stal tamtéž profesorem experimentální fyziky.

Při pobytu v Paříži, kde studoval hydrologii, se od zdejších astronomů, jimiž byli Nicolas Louis de Lacaille, Jérôme Lalande, César François Cassini de Thury či Pierre Bouguer, naučil využívat nové astronomické a geodetické přístroje. Po návratu do Německa si v palácové zahradě ve Schwetzingenu zřídil první observatoř a pozoroval poté návrat komety (1759), tranzit Venuše (1761) i částečná zatmění v letech 1765 a 1778. Roku 1769 pozoroval další přechod Venuše přes Slunce v Petrohradu, spolu s Andersem Johanem Lexellem. Se svým kolegou Johannem Metzgerem objevili přes sto dvojhvězd. Mayer jako první vyslovil myšlenku, že se dvojhvězdy točí kolem společného těžiště.

Roku 1763 byl jmenován dvorním astronomem. V roce 1768 byl zvolen členem Německé akademie věd - Leopoldina. V roce 1771 byl pověřen řízením výstavby Mannheimské hvězdárny, posléze se stal jejím prvním ředitelem. Roku 1773 se stal členem britské Královské akademie věd (Royal Society).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Christian Mayer (astronomer) na anglické Wikipedii a Christian Mayer (Physiker) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]