Naučná stezka Otokara Březiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Naučná stezka Otokara Březiny
Stezka mezi Vícenicemi a Bohušicemi
Stezka mezi Vícenicemi a Bohušicemi
Základní informace
Typ naučná stezka
Délka 55 km
Značení naučná turistická značka zelená značka
Počet zastavení 12
Lokalizace
Poloha Kraj Vysočina
ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naučná stezka Otokara Březiny je naučná stezka, spojující Počátky, Telč a Jaroměřice nad Rokytnou. Je věnována životu a dílu Otokara Březiny, ale také zajímavostem oblasti, kterou prochází. Její celková délka je 55 km a na trase má 12 zastavení. Po celé délce je značena červenou turistickou značkou.

Vedení trasy[editovat | editovat zdroj]

Trasa začíná na Palackého náměstí v Počátkách, odkud pokračuje nejprve Lázeňskou ulicí, posléze po silničce a lesní cestou ke Svaté Kateřině. Od Svaté Kateřiny sestupuje lesní cestou do Jihlávky, pod železniční tratí polní cestou k rybníku Bor a dále do Horních Dubenek, kde se stáčí po silnici k Janštejnu. Odtud pokračuje po silničce do lesa, kde ji asi 1,5 km od rozcestí U obrázku opouští a po lesní cestě okolo křížového kamene po svahu Míchova vrchu vede k Velkému pařezitému rybníku. Od rybníku pokračuje okolo autokempu a přes Řásnou po silnici a posléze lesní cestou do Vanova a dále cestou přes kapli sv. Karla Boromejského lipovou alejí do Telče.

Do Telče vstupuje ulicí Lipky a dále Slavatovou ulicí a po břehu Štěpnického rybníka vede do centra, na náměstí Zachariáše z Hradce. Dále pokračuje Svatoanenskou a Masarykovou ulicí ke kruhovému objezdu a z něho po silnici II/112 ven z města. Kousek za překročením Moravské Dyje odbočuje na silničku na Dyjice a za nimi zahýbá doprava na lesní cestu a okolo Nového rybníka, okrajem Rozsíček a po svazích Moučkova kopce, Čížovského kopce a Bláhova kopce směřuje k VN Nová Říše, před níž uhýbá na Vystrčenovice. Na jejich okraji odbočuje vlevo a po silnici II/112 pokračuje přes Novou Říši, kde odbočuje doprava po silnici přes Magdalenu. Následně vede po lesní cestě přes Prokopku do Krasonic. V Krasonicích se napojuje na silnici II/410, která ji přivádí k Havlišovu mlýnu. Tady silnici opouští a lesní cestou okolo Panského rybníka a posléze silničkami přichází do Želetavy, kde se na krátkou chvíli vrací na výše zmíněnou silnici. Tu na okraji Bítovánek znovu opouští a po silnici a posléze lesní cestě pokračuje nad Horkami, lesem okolo rybníku Žabinec a přes osadu Žlaby na silnici, kterou se dostane do Lesonic.

Z Lesonic pokračuje lesní cestou k Holému kopci, pod nímž se kříží se zelenou turistickou značkou, a přes Vícenice, silničkou přes Bohušice, kde dvakrát překračuje železniční trať, do Jaroměřic nad Rokytnou. Do Jaroměřic vstupuje Bohušickou ulicí a ulicemi Kaunicova a Tyršova ústí na náměstí Míru, kde končí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]