Jaromír Koutek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaromír Koutek
Narození 1. dubna 1902
Třebíč
Úmrtí 5. února 1983 (ve věku 80 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaromír Koutek (1. dubna 1902, Třebíč5. února 1983 Praha[1]) byl český geolog a profesor na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Třebíči jako syn učitele, ředitele a přírodovědce Matěje Koutka. V roce 1925 vystudoval přírodní vědy na Karlově Univerzitě.[2] Následně absolvoval studijní pobyty v Grenoblu, Štrasburku a v Paříži. V roce 1928 nastoupil do Státního geologického ústavu v Praze a v roce 1932 začal působit na Karlově univerzitě. Po druhé světové válce byl jmenován profesorem.[2] Byl zakladatelem katedry nerostných surovin na Univerzitě Karlově v Praze (1952). Působil jako geolog ve výzkumu ložisek. Zkoumal primárně ložiska na Českomoravské vrchovině a kolem Kutné Hory. Zkoumal také stavbu Zápafních Karpat. Věnoval se také hydrogeologii a balneologii.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Publikoval již v roce 1919 v gymnaziálním časopise článek o vltavínech, následně pak často publikoval i nadále. Přispíval i do sborníku Západomoravského muzea. Byl zakládajícím členem Československé Akademie věd. Byl také zakladatelem moderní české metalogenetické školy; zabýval se i petrologií a regionální geologií. Napsal monografii Geologie československých rudných ložisek. Byl po něm nazván minerál koutekit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Významní přírodovědci Třebíčska [online]. Třebíč: Město Třebíč [cit. 2019-06-08]. Dostupné online. 
  2. a b Koutek Jaromír (Jaromír Koutek) [online]. [cit. 2019-06-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]