Pražmové z Bílkova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pražmové z Bílkova (také Páni z Bílkova) byli starý moravský vladycký rod pocházející z 13. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předek rodu, Ranožir (staroslovanské jméno) měl pět synů, ve známost vešel především Smil, jenž doprovázel Přemysla Otakara II. na výpravě proti Prusům, a vlastnil hrad Bílkov nedaleko Dačic, působil jako purkrabí Bítova. Bílkov později převzali páni z Hradce. Pražmové se rozvětvili, nakoupili statky na severní Moravě (např. Bílovec, Chropyně, Jistebník). Karla z Bílkova po Bílé hoře odsoudili, později dostal milost. Roku 1625 povýšil společně s Benešem Janem a Vilémem do panského stavu. Zanedlouho jejich potomci vymřeli, avšak další příslušníci rodu a majitelé Velké Lhoty a Budišovic, Jan Vilém a Bernard, opět povýšili do panského stavu. Páni z Bílkova pravděpodobně žil na Moravě a ve Slezsku i nadále. Zemský sudí ve slezské Opoli a Ratiboři, Jan Bernard, byl povýšen roku 1655 do hraběcího stavu a tento titul směli používat i jeho synové.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Ve znaku původně měli jeden jelení paroh. Pozdější varianta, která se ustálila, bylo symetrické paroží vyrůstající z lebeční kosti. Při povýšení do panského stavu přijali do erbu modrou barvu. Barva paroží měla být přirozená, leč často bývalo zobrazováno zlatě.

Příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Příbuzensky se spojili s Geraltovci, Oppersdorfy, Žerotíny, pány z Kynšperka, z Choltic a dalšími hlavně moravskými a slezskými rody.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]