Metoděj Kotík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mons. Metoděj Kotík
Narození18. července 1915
Dolní Bory
Úmrtí19. července 2010 (ve věku 95 let)
Mostiště
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Metoděj Kotík (18. července 1915 Bory19. července 2010 Mostiště) byl český římskokatolický kněz brněnské diecéze a kaplan Jeho Svatosti. V letech 19662005 byl farářem v Křižanově.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Dolních Borech nedaleko Velkého Meziříčí v roce 1915, a v roce 1940 přijal v Brně kněžské svěcení. Jeho prvním kněžským působištěm byla Jemnice. Později zde byl jmenován administrátorem a následně farářem. V pozdější době vystřídal několik působišť, až byl v roce 1966 jmenován farářem v Křižanově. Jako křižanovský farář se zasloužil o moderní výzdobu farního kostela sv. Václava, a o vybudování kaple sv. Ludmily v Horní Libochové.

V roce 2005 odešel do penze, a nadále byl v Křižanově výpomocným duchovním. Téhož roku jej brněnský biskup Vojtěch Cikrle vyznamenal medailí sv. Jana Sarkandera. O rok později byl pak papežem Janem Pavlem II. jmenován kaplanem Jeho Svatosti. V dalším roce obdržel Mons. Kotík medaili sv. Petra a Pavla, kterou brněnský biskup ocenil jeho dlouhou a věrnou kněžskou službu.

Mons. Metoděj Kotík zemřel v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostištích 19. července 2010, a 25. července téhož roku byl pohřben v Křižanově.

Očima druhých[editovat | editovat zdroj]

Při svačinách nám vyprávěl epizody z Schulzova románu Kámen a bolest. Znal tu knihu téměř nazpaměť a my po létech skoro také. Svým vyprávěním dokládal Boží zalíbení ve rváčích se životem, v lidech, kterým o něco jde a nebojí se zariskovat...

Tah na branku, to Boha zajímá, o tom chce s člověkem mluvit, a ne o hříších, netrefách či kotrmelcích, které přitom udělá. Bůh je kavalír, slyšel jsem nesčíslněkrát, a taky gentleman... To byly moje základní náboženské pravdy. Takového Boha jsem chtěl a fakt začal mít rád. Já jsem měl strašný štěstí...

— Karel Satoria[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SATORIA, Karel; VÁCHA, Marek. Život je sacra zajímavej. Brno: Cesta, 2013. ISBN 978-80-7295-164-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]