Leopold Lojka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leopold Lojka (zcela vlevo) v Sarajevu řídící vůz s Františkem Ferdinandem d'Este, jeho chotí a doprovodem

Leopold Lojka (17. září 1886 Telč18. července 1926 Brno) byl řidič vozu převážející rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este během atentátu v Sarajevu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vůz, který Leopold Lojka řídil při atentátu na následníka rakouského a uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu

Narodil se v Telči 17. září 1886. V letech 1907–1909 sloužil u 6. dragounského pluku rakousko-uherské armády, v letech 1910–1914 působil jako osobní řidič hraběte Františka Alfréda Marii Harracha. S hrabětem Harrachem se v červnu 1914 zúčastnil manévrů v Sarajevu a jako řidič byl také k dispozici následníkovi trůnu Františku Ferdinandovi d'Este. Dne 28. června 1914 vezl během slavnostní jízdy po městě Františka Ferdinanda, jeho ženu Žofii Chotkovou, guvernéra Oskara Potiorka a hraběte Harracha, během níž byl na následníka trůnu spáchán atentát. Sám Leopold se pokusil zabránit atentátu ze strany Gavrila Principa couvnutím zpět na druhou ulici, ale nebyl dost rychlý a Gavrilo Františka i Žofii zavraždil. Po atentátu byly Leopoldovi dány tři úkoly – poslat dopisy o smrti následníka trůnu rakouskému císaři Františkovi Josefovi I. a dětem Františka d'Este a také dát zprávu o smrti německému císaři Vilému II. Později spolupracoval se soudem a vystupoval jako svědek atentátu a pomohl usvědčit Principa. Leopold byl následně odměněn 400 000 korunami císařem Karlem I., ty použil na koupi hospody v Brně. Tam se stal majitelem a často ukazoval část Žofiina zlatého náhrdelníku. Byl známý jako rázný krčmář, ale vedení hospody mu moc nešlo a nadělal dluhy. V opilosti se často dopouštěl excesů. V roce 1916 si vzal Annu Lhotskou, se kterou měl dvě děti, Františka a Alfréda. František ale brzy zemřel ještě, když bydleli ve Znojmě. Pár let na to se s ním jeho žena rozešla a Alfréd byl svěřen do péče matky. Zemřel v Brně 18. července 1926 na chronický zánět ledvin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]