Štěpán Mareš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štěpán Mareš
Štěpán Mareš crop.jpg
Narození 26. června 1972 (48 let)
Okříšky
Povolání grafik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štěpán Mareš (* 26. června 1972 Okříšky) je český kreslíř komiksů, veřejnosti známý především z časopisu Reflex (seriálový komiks Zelený Raoul), Lidových novin (dříve vycházející seriál Dlouhý nos) a zábavných pořadů na TV Prima (Dementi), ilustrátor řady knih, obalů na CD (např. Tři sestryPrůša se vrací).

Vzdělání a kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1984 a 1985 vyhrál výtvarnou soutěž Děti pozor červená, v roce 1989 byl členem stávkového výboru na Gymnáziu Třebíč, kde studoval. Ve svých začátcích ilustroval časopis Zvonek Gymnázia Třebíč.

V letech 1990–1992 kreslil komiksy pro časopisy Kometa, Stadión a Pivní kurýr, v letech 1993–1995 pro Nedělní Blesk a deník Práce, od roku 1995 spolupracuje s časopisem Reflex. V pořadu Dementi se poprvé objevil v roce 2004.

Štěpán Mareš uvádí, že postava Zeleného Raoula vznikla při debatě o náplni časopisu Reflex. Jméno Raoul bylo inspirováno jménem Raoula Schránila, označení zelený proto, že je mimozemšťan. Postava se měla podobat postavičce jménem Muf Supermuf (z pořadu ČST Studio Kamarád), kterou vytvořil Stanislav Holý.[1]

Píše si příběh (scénář), který je parafrází Otesánka, pracuje na komiksu Nevadská poušť a s Ondřejem Neffem, který je autorem komiksového scénáře, připravuje další komiks.[1]

Zájem státních represívních institucí vyvolal v roce 2004 jeho plakát v Třebíči, parodující billboardy ČSSD, s fotografií bin Ládina, který to také „myslí upřímně“.

V roce 2006 mu týdeník Mladá fronta plus vypověděl spolupráci, protože se přes „zákaz“ vrátil ke karikaturám tehdejšího premiéra.

V roce 2013 se podílel na založení projektu Toxicards.cz.

Nátlak[editovat | editovat zdroj]

V rozhovoru pro deník Metro, uveřejněném 17. května 2010, Štěpán Mareš říká, že mu je stále anonymně vyhrožováno, a to včetně výhrůžek fyzickou likvidací. Dostává dopisy elektronickou i klasickou poštou a jednou obdržel dokonce 320 výhrůžných e-mailů za jeden den. V rozhovoru se dále uvádí, že někteří politici usilovali o to, aby vedení Reflexu Mareše propustilo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b [Host do domu. Host: Štěpán Mareš, výtvarník. Moderuje Martina Kociánová. Český rozhlas Dvojka, 25. února 2016 (11.04–11.59 hod.).]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]