Rudolf Zanáška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Zanáška
Narození 12. srpna 1907
Kopřivnice
Úmrtí 12. června 1954 (ve věku 46 let)
Kopřivnice
Povolání esperantista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Zanáška (12. srpna 1907, Kopřivnice12. června 1954, Kopřivnice) byl skautský činovník a esperantista, zakladatel skautských a esperantských organizací v Kopřivnici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl úředníkem v továrně. Během války zastával pozici velitele skautské čety v odbojové organizaci Obrana národa.

Ve své zájmové činnosti působil v cvičitelském sboru Sokola (20. léta 20. stol.), stal se vůdcem skautského oddílu (1930), pro který ve svém domě zřídil klubovnu, založil i klub Old skautů (1934).

Byl spoluzakladatelem Klubu esperantistů v Kopřivnici (1927) a jeho dlouholetým předsedou. Založil Esperantské muzeum v Kopřivnici, z něhož zbyly v archívu městského muzea dokumenty a fotografie.

V roce 1950 založil v městském parku Esperantské zátiší, uprostřed záhonu veliký kámen, na kterém byla umístěna deska s poctou dr. Zamenhofovi, autorovi esperanta. Později park musel ustoupit nové výstavbě, desku zachránil esperantista Roman Michna z Lichnova. Kámen byl pohozen v lese, kde ho v roce 2010 našli skauti z kopřivnického Skautského centra Vanaivan. O nálezu informovala i místní kabelová televize. Vedoucí skautů Kryštof Hyvnar společně s Jiřím Tomečkem z Českého esperantského svazu po delším pátrání objevili desku s nápisem v domě Romana Michny a dědicové byli ochotni ji věnovat k obnově pomníku. Pomník byl znovu slavnostně odhalen v Skautském centru Vanaivan 12. září 2013.

Zemřel tragicky po nehodě v továrně.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ondřej Šálek: Klub esperantistů v Kopřivnici (Muzeum Fojtství v Kopřivnici)
  • Stanislav Kamarýt: Historio de Esperanto-movado en Ĉeĥoslovakio (Dějiny esperantského hnutí v Československu, Praha 1983, str. 175)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]