Hvozdnice (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Hvozdnice
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1. ledna 1989
VyhlásilOkresní národní výbor Opava
Nadm. výška270–290 m n. m.
Rozloha51,86 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresOpava
UmístěníSlavkov u Opavy, Štáblovice, Uhlířov
Souřadnice
Hvozdnice
Hvozdnice
Další informace
Kód1141
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Hvozdnice je přírodní rezervace jižně od obce Slavkov v okrese Opava. Chráněné území se rozkládá na severovýchodním okraji vrchoviny Nízkého Jeseníku v nivě potoka Hvozdnice, kde zahrnuje soustavu tří rybníků (Slavkovský, Vrbovec a Jankův) s okolím. Důvodem ochrany je jedno z posledních bažinných území v nížinných oblastech Moravskoslezského kraje s bohatým výskytem rostlinstva a živočišstva včetně geologických výtvorů.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Flóru tvoří především byliny typické pro lužní lesy - v jarním aspektu je to sasanka hajní, sasanka pryskyřníkovitá, plicník lékařský, zapalice žluťuchovitá, dymnivka dutá, mokrýš střídavolistý, prvosenka vyšší, podbílek šupinatý, kopytník evropský a křivatec žlutý. Méně často můžeme také narazit na lilii zlatohlavou. V průběhu května na lokalitě vykvétají konvalinky vonné, pstročky dvoulisté, kokoříky vonné, v okolí rybníků pak také kosatce žluté. Rybníky jsou rovněž příhodné pro později vykvétající dvouzubce nebo žabníky jitrocelové. Na sušších stráňkách v přilehlých částech rezervace naopak vykvétají hvozdíky kropenaté. Na lokalitě se bohužel v posledních letech šíří invazní křídlatka, kterou bude třeba v následujících letech pravidelně likvidovat, aby nedošlo k zarůstání cenných mikrolokalit a celé oblasti.

V minulosti byla z rezervace uváděna řada významných druhů - například sasanka lesní, vstavač mužský znamenaný nebo některé druhy bublinatek. V důsledku intenzifikace zemědělství, zcelování polí, úbytku přirozeného prostředí pro možný růst rostlin, neopodstatněného trhání chráněných rostlin do herbářů a pro prodejní a dekorační účely, se tyto druhy v lokalitě v současnosti bohužel nevyskytují. To ovšem neznamená, že by lokalita nebyla stále regionálně významná, a proto je nutné ji chránit a zachovat. Zdejší jarní aspekt bylin je totiž typický pro lužní lesy, kterých je na Opavsku velmi málo, a tudíž se jedná o velmi cennou oblast zbytků původních tvrdolistých lužních lesů. Zároveň se jedná o významnou rybničnatou oblast v okrese, která je vhodná pro vlhkomilné a vodní druhy rostlin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]