Vildenberk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vildenberk
Příkop s valem
Příkop s valem
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 14. století
Zánik 15. století
Stavebník Půta z Vildenberka
Poloha
Adresa Pozořice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vildenberk
Vildenberk
Další informace
Rejstříkové číslo památky 15747/7-893 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vildenberk je zaniklý hrad, jehož zbytky leží severovýchodně od Pozořic. Za středověku patřil k největším na Moravě. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[1]

Jeho zakladatelem je pravděpodobně Půta z Vildenberka, který se v květnu 1318 uvádí ještě z Pozořic, ale v prosinci se již píše po Vildenberku. Rod pánů z Vildenberku patřil ve 14. století k nejvýznamnějším moravským šlechtickým rodům. Koncem tohoto století však došlo k neshodám v rodu a hrad s panstvím odkoupil moravský markrabě Jošt Lucemburský. Ten v letech 13851406 panství rozprodal a hrad opustil, protože kvůli jeho velké rozlehlosti bylo udržování objektu značně finančně náročné. Kamenného zdiva z hradu bylo použito k stavbě kostela v Pozořicích a tvrzí v Pozořicích a Kovalovicích.

Hrad Vildenberk byl dříve zaměňován s Novým hradem u Adamova, resp. s jeho původní stavbou, která se dle lidového podání nazývá Starý hrad. Tento omyl uvádí ve svých knihách známý historik, genealog a badatel Josef Pilnáček.[zdroj?]

Z Vildenberku zbyly do dnešních dnů jen fragmenty zdiva, povrchové stopy a příkopy. Hrad se skládal z vlastního hradu a předhradí. Vlastní hrad měl délku 137 metrů a maximální šířku 37 metrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-01]. Identifikátor záznamu 126257 : Hrad Vildenberk, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vildenberk na Wikimedia Commons
  • KOVÁŘ, Josef Jan, a kol. Nová zjištění na hradě Vildenberk u Pozořic, okr. Brno-venkov. Archaeologia historica. 2013, roč. 38, čís. 2, s. 415–433. Dostupné online. 
  • Vildenberk na hrady.cz