Bošáčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bošáčka
Potok v Zemianském Podhradí
Potok v Zemianském Podhradí
Základní informace
Délka toku21,5 km
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-21-09-0260
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Zlínský kraj - Lopeník, Březová), SlovenskoSlovensko Slovensko (Trenčínský kraj - Nová Bošáca, Zemianske Podhradie, Bošáca, Trenčianske Bohuslavice)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bošáčka je vodní tok ve Zlínském krajiČeské republice a v Trenčínském kraji na Slovensku. Je dlouhý 21,5 km. Rozloha povodí na území Česka činí 38,4 km². V České republice se nazývá také Hrubár, případně Březová.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Pramení jako Hrubár východně od české obce Lopeník pod hlavním hřebenem Lopenické vrchovinyBílých Karpatechnadmořské výšce přibližně 510 m. Severně obec obtéká a následně ze severu vtéká do obce Březová, kde přijímá pravostranný přítok Březová. Následně pokračuje jižním směrem a napájí malou vodní nádrž. Pak se stáčí k východu a směřuje k česko-slovenské státní hranici.

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensko vtéká u osady Šiance a pokračuje Bošáckou dolinou neustále podél silnice III/06124. Protéká částí obce Nová Bošáca, kde se vyskytují samoty a v těchto místech zleva přijímá Predpolomský potok. Z pravé strany do ní ústí jen krátké, nepojmenované přítoky. Dále teče přes Bošácke bradlá, za nimiž se říční koryto rozšiřuje a Bošáčka vstupuje na území obcí Zemianske Podhradie a následně Bošáca, které se nachází již v Povážském podolí, podcelku Trenčínská kotlina. Za Bošácou vytváří tři výraznější ostré zákruty, napájí malou vodní nádrž a protéká okrajem obce Trenčianske Bohuslavice. Na pravém břehu obtéká masív Tureckého vrchu, pak se prudce stáčí k jihozápadu a přibírá svůj nejvýznamnější přítok, levostrannou Chocholnici. Na krátkém úseku teče souběžně s Biskupickým kanálem, jenž vzápětí podtéká, a jihovýchodně od Trenčianských Bohuslavíc se zprava vlévá do Váhu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bošáčka na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]