Trenčínská kotlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trenčínská kotlina
Kotlina z Trenčianskeho hradu
Kotlina z Trenčianskeho hradu

Nadřazená jednotkaPovažské podolie
Sousední
jednotky
Ilavská kotlina
Inovecké predhorie
Vysoký Inovec
Bielokarpatské podhorie
Trenčianska vrchovina
Dolnovážská niva

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Trenčínská kotlina
Trenčínská kotlina
PovodíVáh
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trenčínská kotlina (slovensky Trenčianska kotlina) je geomorfologický podcelek Považského podolí. Leží v centrální části Trenčínského kraje.

Polohopis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se na západním Slovensku v jižní části středního Pováží a tvoří jižní část Považského podolí. Má protáhlý tvar ve směru severovýchod-jihozápad, délku cca 18 a šířku do 10 km. Kotlina lemuje Váh, který tvoří osu kotliny a v jehož blízkosti vedou významné dopravní komunikace. Centrum území tvoří v jeho severní části ležící Trenčín. Patří do teplé klimatické oblasti.

Kotlinu ohraničují ze západu výběžky Bílých Karpat (podcelek Bělokarpatského podhůří), z východu Považský Inovec (podcelky Inovecké předhůří a Vysoký Inovec) a Strážovské vrchy (podcelek Trenčínská vrchovina). Severně v Trenčínském průlomu začíná Ilavská kotlina, na jihu v prostoru Beckovské brány začíná Podunajská pahorkatina (podcelek Dolnovážska niva).

Sídla v Trenčínské kotlině[editovat | editovat zdroj]

Trenčínská kotlina patří mezi hustě zalidněná území a kromě množství obcí leží na severním okraji krajské město Trenčín. Osídlení je poměrně rovnoměrné, obce se nacházejí po obou březích Váhu a v údolích řek do něj ústících. Z významnějších sídel lze zmínit obce Drietoma, Trenčianske Stankovce, Trenčianska Turná a Beckov.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Územím vedou důležité dopravní komunikace, spojující východ se západem - mezinárodní silnice E 50 (směřující z Brna na Žilinu) a E 572 (směřující ze Zvolena), vedoucí po silnici I/9. Od Bratislavy vede Povážím na Žilinu dálnice D1 a silnice I/61, po levém (severně od Trenčína po pravém) břehu i silnice II/507. Severojižním směrem vede i železniční trať Bratislava–Žilina, která je součástí V. evropského koridoru a hlavním spojením západního a východního Slovenska. V Trenčíně se na hlavní slovenskou magistrálu připojuje trať na Ponitří.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trenčianska kotlina na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]