Jan Kanyza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Kanyza
Narození25. října 1947 (75 let)
Lipník nad Bečvou
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
VzděláníDAMU
Alma materAkademie múzických umění v Praze
ChoťŽofie Kanyzová
RodičeAnna Kežlinková
Jaroslav Kanyza
PříbuzníHana Kanyzová (sestra)
Jaroslav Kanyza (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Kanyza (* 25. října 1947 Lipník nad Bečvou) je český filmový a televizní herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1966 odmaturoval na Gymnáziu Hejčín, v roce 1970 se stal absolventem pražské DAMU. Studoval pod vedením profesora Miloše Nedbala.
Mimo herectví se věnuje malířství, které je jeho velkou vášní. Své obrazy vystavoval i v USA, Německu, Francii či Švédsku. Je autorem a ilustrátorem několika knih pro děti. Není tolik známo, že dalším koníčkem je i fotografování, které bere jako doplňkovou výtvarnou činnost.[1]

Velmi často se věnuje dabingu. K nejznámějším zahraničním hercům, kterým propůjčil a propůjčuje svůj hlas, patří hlavně George Clooney a Michele Placido.

Spoluúčinkoval s Věrou Martinovou ve dvou jejích písních (Poslední Rallye, Ve dvou se to táhne líp).

Spolupráce s StB[editovat | editovat zdroj]

Podle některých zpráv měl Jan Kanyza spolupracovat jako informátor StB, mimo jiné měl předávat informace o svých hereckých kolezích.[2] Tuto aféru ukončilo v roce 2007 až právoplatné soudní rozhodnutí, ve kterém bylo konstatováno, že herec Jan Kanyza s StB nespolupracoval. Novinář Luděk Navara v MF Dnes ze dne 20. ledna 2007 však píše o spolupráci Jana Kanyzy se Státní bezpečností toto: „V roce 1975 je tedy Kanyza zverbován tajnou policií pod krycím jménem Honza a má za úkol informovat o svých kolezích z divadla. Například má donášet na herečku Inku Čekanovou, která měla přítelkyni ve Švýcarsku, dále na Libuši Geprtovou a Vítězslava Jandáka. To, že Kanyza na něj donášel, později zjistil ze spisů i jiný herec, Pavel Landovský, který stál u zrodu Charty 77. Kanyzova spolupráce trvala osm a půl roku. Schůzek s StB bylo celkem osmdesát. Byly popsány desítky listů papíru. Ta setkání se odehrávala v kanceláři, jindy v kavárně. A pečlivá StB si pilně spočítala i to, kolik za tu dobu vydala: bylo to přesně 2 470 Kčs, což jsou jen výdaje na občerstvení.“ Viz MF Dnes, 20. 1. 2007, sešit C, str. 1, 2. 5. 8. 2010 vyhověl pražský městský soud v žalobě Jana Kanyzy, Ministerstvo vnitra však Jana Kanyzu vymazalo pouze z internetového seznamu spolupracovníků StB. V archivních spisech Státní bezpečnosti je tak nadále veden jako agent s krycím jménem Honza, evidenční číslo 24 695, viz Necenzurované Noviny č. 04/2000, str. 55. Dlouhá mediální aféra spojená s touto kauzou herce psychicky poškodila natolik, že se již údajně nehodlá nikdy věnovat své herecké profesi a chce se nadále věnovat pouze svému velkému koníčku, jímž je malování.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Berounská galerie představuje herce Jana Kanyzu coby fotografa. iDNES.cz [online]. 2013-01-19 [cit. 2020-09-08]. Dostupné online. 
  2. Kanyza podle spisu o Jandákovi nic nevyzradil. iDNES.cz [online]. 2005-08-26 [cit. 2020-09-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]